"Wiedza ukryta w książkach" - projekt edukacyjny 2013/2014,2014/2015, 2015/2016







Projekt skierowany jest do uczniów klas IV i V. Jego celem jest podniesienie poziomu czytelnictwa wśród tej grupy wiekowej. Ponad to uczniowie poszerzą wiedzę z historii, geografii, i przyrody oraz udoskonalą umiejętność poszukiwania wiedzy z wykorzystaniem książki jako jedynego źródła wiedzy.
Projekt podzielony jest na jednostki tematyczne, realizowane raz w miesiącu.  Podczas pracy wykorzystujemy metody kształtujące samodzielną pracę uczniów, ćwiczenia praktyczne, umiejętność pracy w zespole.

PAŹDZIERNIK 2015
Październik w naszej bibliotece i w naszym projekcie można śmiało nazwać egipskim. Wszystkie klasy czwarte intensywnie pracowały nad rozszyfrowaniem zagadek, poznawały zwyczaje życia codziennego, charakterystyczne cechy Egipcjan. Nie było łatwo, zwłaszcza wówczas, gdy usiłowali sobie utrzeć mąkę na ulubione poranne bułeczki. Wędrówka do Afryki odbywała się w bibliotece, korzystaliśmy z książek, atlasów i innych tekstów źródłowych.

 


 
Zaczynamy kolejny rok projektu.
W Miesiącu Bibliotek Szkolnych klasy czwarte rozpoczęły przygodę z książką,     a raczej z tajemnicą, którą owiany był temat zajęć. Co mogą oznaczać kropki, kreski kwadraciki, trójkąciki i kółka? A to takie proste, tyle tylko, że trzeba znać klucz, szyfr, kod ( obojętne jak to nazwiecie). Najtrudniejszy pierwszy krok....


tak, tak, trzeba pomyśleć :))

MAJ 2015 
"Cały świat stoi przed nami otworem"
Uczniowie klas IV podróżują po świecie razem z Tomkiem Wilmowskim, bohaterem książek Alfreda Szklarskiego.Zadania jakie stały przed uczestnikami warsztatów związane były z treścią książki. Trzeba było utalić trasę, jaką poruszał się Tomek, odnaleźć miasta i państwa na mapie. Ostatnim zadaniem była krzyżówka, której hasła wiązały się z postaciami występującymi w lekturze. Jak się okazało zadania wcale nie były łatwe. Ale poradziliscie sobie. Gratulujemy !!!

 
     
 
 
KWIECIEŃ 2015 
Kultura starożytnego Egiptu jest dla nas odległa zarówno geograficznie, jak        i czasowo. Czwartoklasiści znowu zmagali się z zagadkami na ten temat. Dużo emocji wzbudziło poszukiwanie odpowiedzi na temat pochówku faraonów i oczywiście mumie. 
Z jeszcze większym zaciekawieniem przyglądali się kamieniom, które mogły służyć do ... no właśnie do czego ? 
                              

Oj, napracowali się ciężko !!!
        A co z tego wyszło ??? sami zobaczcie







 

MARZEC 2015
 W tym miesiącu zaprosiłyśmy do biblioteki uczniów klas IV. Podobnie jak ich starszym kolegom postawiłyśmy przed nimi zaszyfrowane zadanie.   

Rozwikłanie zagadki zajęło trochę czasu, ale ... udało się.
Następne zadanie to odnalezienie odpowiedzi na trzy pytania dotyczące starożytnego Egiptu.Uczniowie podzieleni na grupy musieli zapoznać się z fragmentami  książki "Starożytny Egipt" i odnaleźć odpowiedź na m.in na pytanie : Co to jest szaduf ?
Kto okazał się szybszy? 


    

  W książkach jest ukryta wiedza, ale aby ją odkryć trzeba tak niewiele - trzeba czytać i się przy tym dobrze bawić. 
               
                                                                                                
PAŹDZIERNIK/ LISTOPAD 2014
W październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych rozpoczęliśmy z uczniami klas piątych kolejny cykl warsztatów "Wiedza ukryta w książkach". Ubiegłoroczni czwartoklasiści zmagali się ze .. słownikami.
Zajęcia planowałyśmy na październikowe spotkania, jednak zmagania okazały się tak trudne, że poznajemy te grube księgi również w listopadzie.
Niestety znajomość rodzajów słowników, ich budowa i praktyczne posługiwanie się nimi jest dosyć słabe. Największa trudność to posługiwanie się alfabetem. Każdy potrafi go wyrecytować, ale z używaniem jest trudniej.
                          

 Pracowaliście bardzo intensywnie, a w bibliotece było słychać szept : a,b,c,d,e,f....


                        
Uczniowie rzadko posługują się tymi wydawnictwami, bo wszystko wiedzący wujek Google ich po prostu w tym wyręcza. Łatwiej, szybciej jest wpisać słowo po polsku czy po angielsku i natychmiast uzyskuje się przetłumaczenie. Jednak ta zdobyta wiedza jest bardzo ulotna i nie zawsze prawidłowa. W słowniku znajdziemy różne znaczenia danego wyrazu i gdy się trochę natrudzimy, to sukces będzie miał wyśmienity smak ): POMYŚLCIE O TYM !!

    
 

Po kilku ćwiczeniach na ustach naszych zmarnowanych poszukiwaczy pojawiły się uśmiechy








STYCZEŃ 
"CZARY, MARY W BIBLIOTECE, CZYLI    EKSPERYMENTY BIOLOGICZNE"
O tym, że książki muszą być ciężkie, bo zawierają wiedzę o całym świecie, wiedzą prawie wszyscy. A kto nie wierzy niech sam zajrzy do książki, albo podejrzy czwartoklasistów w bibliotece.

 SPACER PO WODZIE- napięcie powierzchniowe

Dlaczego igła nie tonie ?

 Pomału i bardzo ostrożnie kładziemy igłę na powierzchni wody. Igła nie utonie, pływa.
Wniosek: siły przyciągania działające między cząsteczkami wody są duże, przy powierzchni przyciągane są do środka. Tworzy się cienka, niewidoczna warstwa, która może utrzymać lekkie przedmioty, małe owady, np. nartniki. Siła, która przytrzymuje te cząsteczki, nosi nazwę napięcia powierzchniowego.


Baloniku mój malutki rośnij...

 balon rośnie..., że aż strach
                                                        


Dlaczego się balon powiększa ? Tajemnica tkwi w drożdżach znajdujących się w butelce, do której dolewamy ciepłą wodę, trochę cukru i całość mieszamy. Drożdże rosną, a w butelce gromadzi się dwutlenek węgla, który chce koniecznie wydostać się na zewnątrz. To gaz powiększa balonik.


Książka na „kółkach”
                     




 







  Proszę bardzo, "Karolek.." jeździ po stole jakby miał silnik

 


Połóż jedną książka na stole a drugą umieść na kilku położonych płasko słomkach do picia. Którą książkę jest łatwiej poruszyć przy pomocy jednego palca? Tę na słomkach, gdyż słomki posłużyły nam za kółka. Tarcie jest mniejsze w przypadku kółek. Tarcie podczas toczenia jest mniejsze od tarcia przy przesuwaniu. Tarcie zależy od powierzchni, ale przede wszystkim od chropowatości (gładkości) powierzchni trących (zależność wprost) i od rodzaju materiału stykających się powierzchni. 


Znikająca woda

                                                                                           
 Gdzie podziała się woda z talerzyka ?
 
Odpowiedź : Znajduje się w szklance. Dlaczego ?
 Zapaloną świeczkę stawiamy na podstawce, na której znajduje się woda, i przykrywamy szklanką. w trakcie eksperymentu świeczka zgaśnie, a woda zostanie wessana ze spodka do szklanki.
  Tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy, kiedy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, oziębi się i skurczy. W ten sposób zrobi miejsce dla wody, która wciśnie się do szklanki.


 Balon jak magnes
Czy zdarzyło wam się kiedyś naśmiecić papierkami na podłodze i poczuć ogromna niechęć do ich zbierania? Pomoże wam w tym balon


Materiały: balon, sznurek, puszka po napoju
Nadmuchujemy balonik i związujemy go sznurkiem. Pocieramy kilkakrotnie balonik włosami (bardzo szybko), a potem próbujemy przyciągnąć balonikiem papierki (nie dotykając ich bezpośrednio). Papierki przyklejają się do balonika.
Wyjaśnienie: Balonik był naładowany elektrycznie i zdołał przyciągnąć papierki.
Chyba jednak odkurzacz jest lepszy do sprzątania.


Oszukaj oczy




Oczy otrzymują najwięcej informacji niż jakikolwiek inny narząd zmysłu. Kiedy patrzysz na coś oczy wysyłają sygnały do mózgu, który następnie łączy te informacje w obraz otaczającego świata. Zazwyczaj powstaje dokładny obraz tego, na co patrzysz. Czasami jednak tak się nie  dzieje.

Chcesz się przekonać ? To na kartce narysuj krzyżyk i kropkę w odległości od siebie co najmniej 10 cm(krzyżyk po prawe stronie). Zasłoń prawe oko i patrz na krzyżyk lewym okiem. Zbliżaj kartkę. W pewnej odległości od twarzy kropka zniknie!

Dlaczego tak się dzieje ? W oku istnieje  plamka ślepa i pokazuje, że czasami mózg nieprawidłowo rozumie to, co do niego dociera.
 
 
 
 GRUDZIEŃ 

"ZWYCZAJE I OBYCZAJE BOŻONARODZENIOWE"
 Grudzień to taki czas, gdy spada pierwszy śnieg, dzień staje się krótszy, ale za to chodzi św. Mikołaj, w oknach wystawowych sklepów migają kolorowe lampki, a na Rynku staje ogromna choinka. To znak, że idą święta.
W każdym domu, w każdej rodzinie są zwyczaje, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. Wszyscy są zaaferowani prezentami. Dorośli kontaktują się z Gwiazdorem, a dzieci z niecierpliwością czekają na to, co znajdą pod choinką.
I o tym były te zajęcia : o zwyczajach, potrawach, pustym miejscu przy stole i oczywiście o choince. Dziś można kupić przepiękne ozdoby do świątecznego drzewka, ale ... łańcuch zrobiony własnymi rękoma i wspólnie z innymi ma swój nieodparty urok.

 


    
Dużo było radości i śmiechu, gdy                   powstawał  klasowy łańcuch                     

                            


I tak 40 metrowy łańcuch połączył IVa.



W IV b zajęcia odbyły się w 6 grudnia, po szkole chodzili sami Mikołaje i brali udział w naszych zajęciach

 
                                    


Łańcuch powstał nieco krótszy, ale więcej opowiadaliście o zwyczajach bożonarodzeniowych w waszych domach

 skąd się wzięła choinka


LISTOPAD

 "ŚLADAMI PODRÓŻY TOMKA WILMOWSKIEGO, 
BOHATERA POWIEŚCI ALFREDA SZKLARSKIEGO"




Spotkanie z Tomkiem zaczęliśmy od przeczytania fragmentu pierwszej części jego przygód.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali jak Tomek i jego towarzysze zmagali się z burzą piaskową, upałem i brakiem wody.





Do wykonania zadania potrzebne były atlasy, mapy i umiejętność posługiwania się nimi, co było zupełną nowością.Zadanie okazało się bardzo trudne, ale dzięki pracy zespołowej  świetnie sobie poradzili.
Zadanie polegało na wykonaniu mapy podróży Tomka od Warszawy przez Wiedeń do Melbourne w Australii.

                                                              
                                 


Oprócz tego zadania uczniowie musieli wykazać sie znajomością wysłuchanego fragmentu i rozwiązać krzyżówkę. Prawidłowe rozwiązanie gwarantowało rozszyfrowanie hasła - motta zajęć.



                              







WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK

"STAROŻYTNY EGIPT I JEGO KULTURA"




                  
      
                            
Uczniowie odszyfrowują temat pierwszego spotkania w bibliotece. Zajęcie to okazało się świetną zabawą.


       
                              

                                  

 Co to jest szaduf? Piramidy? I kto rządził w Egipcie? 
To tylko niektóre z pytań, na jakie uczniowie szukali odpowiedzi w książkach.


                                  




Wiadomo, że Egipcjanie używali pisma obrazkowego, czyli hieroglifów. Zapisanie własnego imienia okazało się dość trudnym zadaniem. 


                       


       





 "Do czego mogą służyć dwa kamienie?" 

Jaskiniowcy krzesali ogień, a Egipcjanie ?????..........


                                      

     


              



 W tym dniu po szkole chodziła nie jedna mumia, ale... sześć



 


2 komentarze:

Dziękuję, że nas odwiedziłeś. Zostaw, proszę ślad po sobie. Napisz parę słów komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...