Klub Recenzenta c.d.

9 CZERWCA 2016
"Wyć się chce" 
Beata Ostrowicka
Bohaterka powieści jest nastoletnia Julka, dziewczyna, w której życiu problem goni problem. Julka jest dziewczyną, której wszyscy mogą wejść na głowę. Każdy decyduje o tym, co jest dla niej najlepsze. Każdy, tylko nie ona. Julka uważa, że tak jest lepiej i bezpieczniej, ale czy na pewno?
W jej rodzinie wybuchają ciągłe konflikty, kłócą się rodzice, kłóci się Julka z matką. Sytuacja bez wyjścia. Do tego wszystkiego pseudo przyjaciółka Marlena, czarny charakter tej powieści. Czytelnik wie, że Julka dla własnego dobra powinna zerwać znajomość z koleżanką, ale nie wie tego bohaterka. Czy w końcu przejrzy na oczy? Jej nastoletnie życie przepełnione jest smutkiem, konfliktami, niepewnością, a do tego wszystkiego beznadziejną miłością do Kamila, przystojnego chłopaka, który ma wiele wielbicielek. Czy życie Julii zmieni się i czy ona z szarej myszki zmieni się w dziewczynę walczącą o swoje zdanie i niezależność?
Beata Ostrowicka stworzyła powieść, której zakończenie trudno przewidzieć, bo do końca nie wiemy czy bohaterce uda się wyjść z tej dla niej samej niekomfortowej sytuacji. 
                                                                      Pati
20 MAJA 2016
"Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy" James Bown 
Ostatnią książką, którą wypozyczyłam z biblioteki jest światowy bestseller Jamesa Bowna. Książka opowiada o ulicznym narkomanie i kocie, który odmienia jego życie. Głównym wątkiem powieści jest przyjaźń i ufność, jakimi obdarowuje kot swojego pana. Zwierzę zmienia jego życie na lepsze. Mężczyzna rezygnuje z narkotyków, udaje się na odwyk. Chęć opiekowania się Bobem powoduje, że odnajduje sens życia. Dzięki rudzielcowi James wychodzi na prostą, pracuje legalnie przy stacji metra Angel, oczywiście z Bobem u boku. Obaj mają przepustki zezwalające do przebywania na stacji i sprzedają czasopisma..
Książka napisana zrozumiałym językiem, prostym bardzo przystępnym. Podczas czytania poznajemy wielu londyńczyków, ich problemy związane z bezdomnością. Czytając książkę można zastanowić się nad własnym życiem i docenić to, co mamy. Polecam ją miłośnikom kotów i nie tylko, ale przede wszystkim nastolatkom.
                                                                                     Pati

 

27 KWIETNIA 2016
"Szklane dzieci" 
Kristina Ohlsson 
To pierwsza część przygód Billi, dziewczynki, która kiedyś mieszkała w Kristianstad, ale gdy umarł jej tata, mama Billi postanowiła, że się przeprowadzą do Ahus.To mała miejscowość, w której znalazły drewniany dom w pobliżu lasu.Gdy tylko weszły do niego, dziewczynka miała odczucie, że z tym domem jest coś nie tak. Dziwne przede wszystkim było to, że poprzedni właściciele zostawili w nim dosłownie wszystko, meble, ubrania, zabawki. Wyglądało to tak, jakby nagle wstali i wyszli. Tylko co z tym domem jest nie tak? Dlaczego chłopiec, którego Billi spotyka na plaży, tak intensywnie się jej przygląda?
Billi ma dwanaście lat i nie może sama decydować o niektórych rzeczach, ale to nie powstrzymuje jej do poszukiwania rozwiązania zagadki starego domu. Jeśli do tego dołożymy niewytłumaczalne zjawiska, które dzieją się w domu to... Możemy mieć ogromną zagadkę, chwile grozy i dreszczy biegający nam po plecach. 
Billi na szczęście ma pomocników - równie młodych, jak ona, detektywów, więc wszystko zdarzyć się może.
Czy znajdą odpowiedź na podstawowe pytanie dlaczego poprzedni właściciele zostawili wszyskto i kto pisze  słowa "Wynoście się stąd"?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź czytając tę książkę. Polecam ją czytelnikom, którzy lubia książki z dreszczykiem.
                                                                   Zuza Karamol IVa 
21 LUTEGO 2016
"Kieliszek trucizny" 
Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti
Książka, która ostatnio mi się spodobała, to powieść pod tajemniczym tytułem "Kieliszek trucizny" autorstwa dwóch włoskich autorów. Opowiada o zagadce związanej z niejakim Marcelim Doumontem, który mieszka w Paryżu przy ulicy Charlot 23. Bohater jest człowiekiem bardzo spokojnym, żeby nie powiedzieć ciapowatym, a jest podejrzany o podwójne morderstwo małżeństwa, które mieszkało w tej samej kamienicy. Wszystkie ślady zostawione przez mordercę wskazują na winę Marcelego. W jego niewinność nie wierzy policja, która za wszelką cenę chce go zamknąć w więzieniu. Jest jednak małe "ale", otóż ktoś chce zabić naszego bohatera. Sam Marceli mówi, że to jakieś przekleństwo, które go po prostu wykończy. 
W winę sąsiada nie wierzą członkowie klubu detektywistycznego. To oni podejmują się rozwiązać tę zagadkę. Trzeba tu zaznaczyć, że ten paryski dom jest skupiskiem detektywów - amatorów. Kryminalne zagadki lubią rozwiązywać nastolatkowie Simon, Nikola, którzy są dziećmi policjanta dowodzącego śledztwem, ich kolega Leon - geniusz komputerowy oraz Ferdynand - emerytowany adwokat, Ludwik - zarządca kamienicy, pani Jaśmina i listonosz pan Wiktor. Kto rozwiąże zagadkę ?Ojciec Nikoli i Simona czy detektywi - amatorzy? Jaka role odegrał nieznajomy mężczyzna, który chciał zamordować pana Dumonta? Czy to, co dzieci podsłuchały w domu od ojca - policjanta, pomoże rozwikłać zagadkę? Kim jest tajemnicza hrabina i jaki ma związek z panem Marcelim? To pytania, na które czytelnik znajdzie odpowiedź, ale nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje na początku.
Książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób, językiem, który wciąga czytelnika i trzyma do ostatniej strony. Zagadka - morderstwo nie zdarza się ot tak we Francji. Powieść bardzo mi się podobała i polecam ja wszystkim, którzy lubią kryminały i dreszczyk emocji.

                                                                                                Pati VIb
 

16 LUTEGO 2016
"Wszystko świetnie" Beata Wróblewska
Taki tytuł ma książka, którą ostatnio wypożyczyłam z biblioteki szkolnej. Ukazała się ona w dość popularnej "Serii w kratkę", którą wydaje Nasza Księgarnia.
Książka opowiada o zwyczajnej rodzinie, składającej się z rodziców i trzech córek. Między dziewczynkami są  spore różnice wieku. Najstarsza, Malwina właśnie zdała maturę, marzyła o skandynawistyce, ale czasowo dorabia sobie w kinie. Średnia siostra, Klara jest uczennicą gimnazjum, a najmłodsza Ania chodzi do przedszkola i ostatnio kazała siebie nazywać Gerdą. Tato dziewczynek - sędzia, usiłuje być wymagający dla nich, stosuje krótka dyscyplinę. Natomiast mama, prowadzi dom i jest bardzo tolerancyjna, daje dzieciom dużo swobody, przymykając oko na różne małe grzeszki. Rodzina jest bardzo zżyta ze sobą, ale jak to bywa czasami dochodzi do konfliktów, które w głównej mierze wynikają z dużej różnicy wieku miedzy siostrami. Dziewczyny próbują być już "dorosłe" i same, bez uzgadniania z rodzicami,podejmują decyzje. Klara, bez zgody taty, w szkolnej toalecie przekłuła sobie ucho, aby mieć w nim kolejny kolczyk. Nie dość, że ucho jej spuchło, to na dodatek dostała szlaban od ojca i musiała siedzieć w pokoju, przemyśleć co zrobiła i to w czasie, gdy chciała pójść do koleżanki. Natomiast Malwina wymyśliła sobie, że chce mieć nowe, duże łóżko. Nie miała pieniędzy, więc je pożyczyła od kolegi. Gdy ustawiła w pokoju nowy nabytek, to szybko stwierdziła, ze wcale jej się ono nie podoba, że zajmuje zbyt dużo miejsca. I tak została z niechcianym meblem i długami, a ojciec kategorycznie odmówił pomocy córce. Trudno w życiu trzeba płacić za każdą podjętą decyzję. 
Książka napisana jest wesołym i łatwym do zrozumienia językiem. Często wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. Przeznaczona dla młodzieży porusza problemy z jakimi się stykamy. Każdy z nas szuka przyjaźni, akceptacji w grupie. Autorka w lekki sposób przekazuje nastolatkom, że każdy człowiek musi być odpowiedzialny za swoje czyny i ponosić konsekwencje, zarówno te dobre, jak i te złe. 
Książkę polecam wszystkim  nastolatkom ( do 15 lat)
                                                                                    Pati VIb    
20 STYCZNIA 2016
"W śnieżną noc : świąteczne opowiadania o miłości" Maureen Johnson, John Green, Lauren Myracle
Jubilatka, bohaterka pierwszego opowiadania szykuje się jak wszyscy do wigilijnej kolacji, świąt, które ma spędzić z rodzicami, a później ze swoim chłopakiem ( którego zazdroszczą jej wszystkie koleżanki) i nagle trach! rodzice zostali aresztowani, a ona musi jechać do dziadków na Florydę. Wyglądając przez okno pociągu widzi wszędzie tylko śnieg. Takiej ilości białego puchu nie zanotowano w Stanach od lat. Nagle pociąg staje, bo zakopał się w zaspie śnieżnej.Dziewczyna wędruje przez zaspy śnieżne, sama wygląda jak kula śniegowa. Pewnie każdemu z nas zdarzyło się wpaść w zaspę, w przerębel, ale nie każdemu przydarzył się na końcu tej drogi pocałunek z nieznajomym.
Opowiadania łączy miasteczko Gracetown. Tu spotykamy paczkę przyjaciół, chciałoby się powiedzieć ich trzech i dziewczyna. To niesamowicie inteligentni młodzi ludzie, których bawią gry planszowe i filmy o Bondzie. Przez śnieżycę rodzice Tobina nie wrócili do domu na święta. Przyjaciele spędzają ten czas razem i jak to zwykle bywa, maja szalone pomysły. Postanowili odwiedzić kolegę, który w tym szczególnym dniu pracuje w Waffle House. I znowu śnieżna podróż, tym razem samochodem, kończy się w zaspie. Ciężka droga w adidasach kończy się .... odkryciem wielkiej miłości do koleżanki. Trzecie opowiadanie to oczywiście oparte na uczuciu przemyślenia nad własnym postępowaniem, uświadomienie sobie, że "zmienię się" nie oznacza tylko słów, ale przede wszystkim czyny. To również uświadomienie sobie, że prawdziwa miłość najpierw daje, a nie bierze. To w końcu wiara w anioły, które czuwają nad nami. Addie jest bardzo skupioną na sobie osobą, bardzo cierpi, bo z własnej głupoty straciła Jeba,chłopaka, którego bardzo kocha. Oboje cierpią, ale czy uda im sie porozumieć, wybaczyć, czy cud tej nocy zadziała? A tak swoja drogą wiedzieliście o tym, ze gdy brzmią delikatne srebrzyste dzwoneczki, to w tym momencie jakiś anioł otrzymuje skrzydła? ;))
                                       atka                                                                                                         

26 LISTOPADA 2015
"Rasmus i włóczęga" Astrid Lindgren
Rasmus jest dziewięcioletnim chłopcem, który marzy, aby ktoś go pokochał. Życie go nie rozpieszcza, nie ma ani mamy, ani taty. Nie ma też własnego domu, pokoju, zabawek. Jest sierotą i mieszka w domu dziecka. czasami zdarza się, że jakaś pani i pan zabierają dziecko, aby z nimi zamieszkało. Wybierają je i zostają jego rodzicami. Rasmusa nikt nigdy nie wybrał.Chłopiec postanawia uciec z domu dziecka. Spędza noc w szopie, a rankiem spotyka włóczęgę Oskara. Razem wędrują dalej i mają wiele wesołych, ale i niebezpiecznych przygód. Oskar nie jest taki zwykłym włóczęga, bo ma żonę, dzieci i swój własny dom. czasami jednak budzi się rano i musi ruszyć w świat. Czy przyjaźń, która połaczyła Rasmusa z włoczęgą przerodzi się w coś o czym marzył chłopiec? 
Książka bardzo mi sie podobała. Mimo że na początku jest smutna, to można się przy niej posmiać, a Oskar i Rasmus tworzą świetną włóczęgowską parę.
Polecam ją każdemu.
                                                                                         DoBro
26 LISTOPADA 2015
"Po drugiej stronie kałuży" Anita Głowińska
Książka opowiada o dzieciach, które przeżywają różne przygody. Trójka nierozłącznych przyjaciół : Zizi, Kapsel i Maks.
Rodzice Maksa pracują w laboratorium i przeprowadzają różne eksperymenty. Chłopiec jest bardzo ciekawy i chętnie pomógłby rodzicom, ale niestety nie może. Na szczęście Maks ma swoją własne mini laboratorium. Sporządza różne mikstury, eliksiry i dokładnie notuje swoje spostrzeżenia.
Pewnego deszczowego dnia wskakuje do kałuży ( bo jak każdy chłopiec uwielbia kałuże) i .... czuje, że coś dziwnego się dzieje. Maks przenosi się do innego świata. Podczas spotkania z przyjaciółmi postanawia sprawdzić jeszcze raz, czy eksperyment się uda. Przyjaciele równocześnie wskakują do czarnej wody zebranej na ulicy. Przenoszą się do zupełnie nierealnego świata, w którym ich rodzice śmiesznie się zachowują. Mama Zizi kąpie się w budyniu czekoladowym, a tata Kapsla robi dziwne miny. Czy wydarzyło się coś jeszcze? W jaki sposób dzieci wykorzystają te umiejętność? Przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć. 
Książka cie zaskoczy, jest bardzo ładnie napisana, można się przy niej pośmiać. Naprawdę warto ja przeczytać. 
                                                                        Julia Myszkowska IVb
19 LISTOPADA 20115
"Ender" Lissa Price
Kontunuacja niżej opisanego "Startera". Callie nadal jest główną bohaterką, która przekonana, że los się wreszcie uśmiechnął z dumą wprowadza brata i Michaela do okazałej rezydencji. Można wyobrazić sobie zachwyt siedmiolatka, który przez rok tułał się po pustostanach i przymierał głodem. Znienawidzona instytucja - bank ciał została zniszczona, a Stary Człowiek pokonany. Rodzeństwo ma swojego opiekuna prawnego, więc nie grozi im "opieka" państwa i życie spędzone w bidulu, który tak naprawdę jest wiezieniem dla nieletnich. Super !, ale tylko do dnia, gdy Callie słyszy głos w swojej głowie. Głos Starego Człowieka. Wojna zaczyna się na nowo. Wszystkim Starterom grozi przymusowe wszczepianie neurochipów, sprzedaż ich ciał Enderom i grupom terrorystycznym. Callie nie możne się na to zgodzić nawet za cenę spokoju i dostatku... Ma nowego sprzymierzeńca, tajemniczego Hydena. Tylko kim on tak naprawdę jest, czy można mu bezgranicznie zaufać? Tego nie wie nikt, ani bohaterka, ani czytelnik. Podążamy więc z Callie po śliskim gruncie, nie raz obrywamy po głowie. Akcja dzieje się szybko i kartki w książce przewracają się same. Czytając wiele nas zaskoczy, odkryją się niemal wszystkie tajemnice, niemal, bo resztę trzeba dopowiedzieć sobie włączając wyobraźnię. Zresztą nigdy nie wiadomo, może będzie ciąg dalszy przygód Callie ?
                                                                                            atka
17 LISTOPADA 2015
"Starter" Lissa Price
Głośna w ostatnim czasie powieść młodzieżowa.Niesamowicie błyszcząca srebrem okładka, a na niej dziewczynka ze srebrnymi włosami, dwukolorowymi oczami. Nie wiem dlaczego, ale skojarzyła mi się z Królową Śniegu. Jednak ta książka nie ma nic wspólnego z bajką Andersena. Przedstawia bardzo smutny czas, historia jaką opowiada autorka osadzona jest w Stanach Zjednoczonych, które zostały odizolowane od świata z powodu wojny bakteriologicznej, jaka przeszła przez kraj.Wyniszczyła miliony ludzi, wszystkich tych, którym nie podano ochronnej szczepionki. Zginęli wszyscy w wieku od 20 - 90 lat. Pozostały dzieci i starcy stu, a nawet dwustuletni. Najmłodsi zdani na swoje własne siły walczą o każdy dzień przetrwania, o każdy kęs jedzenia. Zamieszkują pustostany, skąd są systematycznie usuwani, wyłapywani i osadzani w specjalnych ośrodkach wychowawczych. Dobrze maja jedynie ci, którzy maja bogatych dziadków, zapewniających im opiekę i byt. Szesnastoletnia Callie niestety nie należy do tej szczęśliwej grupy. Mając pod opieką siedmioletniego brata czuje się za niego bardzo odpowiedzialna. Tyler potrzebuje leków, jedzenia, domu. Dziewczyna wie, ze jedna drogą do zdobycia pieniędzy jest podpisanie umowy z kliniką, która nielegalnie zajmuje się wynajmowaniem ciał młodych Starterów starym Enderom, po to tylko by mogli się poczuć jeszcze raz młodymi.W tym celu wszczepia się Starterowi specjalny neurochip, aby umysł Endera mógł zacząć funkcjonować w dawcy. Takie wynajęcie trwa czasami jeden dzień, a czasami miesiąc. Teoretycznie nie pozostawia śladów w organizmie, myśli, wspomnienia Endera pozostają jego własnością, a myśli Startera również są oddzielnie. Tak miało być, ale gdy Callie wynajmuje swoje ciało coś poszło nie tak i może porozumiewać się z Heleną, Enderką, która zamieszkała w jej ciele. Problem w tym, że Helena wcale nie zamierza  żyć spokojnie i napawać się młodością. Ona planuje morderstwo. Kogo chce zabić? Oczywiście tego wam nie powiem. Zdradzę tylko, że to wszystko wcale nie jest takie fajne, a sama Callie i jej brat nie raz znajdą się w ogromnym niebezpieczeństwie.
To tyle o treści. "Starter" to debiut powieściowy autorki. Moim zdaniem bardzo sprytnie napisany, z każdą stroną wciąga czytelnika, bo na następnej, gdy się wydaje, że wszystko już wiadomo, autorka pokazuje czytelnikowi w jakim był błędzie. Gra toczy się dalej.
Podobnie jak książka, bo kontynuacją powieści jest "Ender", którego miałam okazję już przeczytać. 
                                                                                               atka 
15 LISTOPADA 2015
"10 niesamowitych przygód Neli"
Pierwsza część cyklu "Podróże Neli. Nela mała reporterka", wydanego National Geographic.
Nela ma osiem lat, a gdy miała pięć zaczęła podróżować po świecie i nagrywać filmy.. Jej idolem jest Steve Irwin,  prezenter - podróżnik, znany jako łowca krokodyli. Nela, podobnie jak on, chce zostać prezenterka podróżniczką. Była w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach. Na przykład w Afryce zwiedziła Etiopię, Zanzibar, Tanzanię i Kenię. W Azji Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję i Filipiny. W Ameryce Południowej - Peru, Boliwię i Chile. Mnie najbardziej podobają się jej przygody, które przeżyła na Pustyni Solnej w Boliwii. Tam wszystko jest z soli. Nela spała w hotelu z soli, który nie miał dachu. Natomiast w Tajlandii przebywała w schronisku dla tygrysów. Bawiła sie i karmiła małe tygrysy.Możemy podróżować razem z Nela, bo książka oprócz ciekawych opowieści dziewczynki , ma bardzo ciekawe i ładne fotografie, mapy, które obrazują miejsca przebywania bohaterki.
Polecam te książkę wszystkim tym, których ciekawi świat.
                                                                                         Zuzia Karamol 
15 LISTOPADA 2015
"Wielki dramat Zizi" Anita Głowińska 
Na weekend wypożyczyłam z naszej szkolnej biblioteki nową książkę "Wielki dramat Zizi". Tak mi się podobała, ze przeczytałam ją w jeden dzień.W książce jest wiele śmiesznych fragmentów, ale historia zaczyna się smutno. Któregoś dnia Zizi zamknęła się w swoim pokoju, nikogo nie chciała wpuścić i bez przerwy płakała, z nikim nie chciała rozmawiać i nawet przestała jeść. Zrozpaczona mama nie wiedziała co ma zrobić. Do akcji wkroczyli koledzy Zizi, Maks i Kapsel.Potrafili przekonać przyjaciółkę do zwierzeń. Znając przyczynę łez, Maks wpada na niesamowity pomysł. Przy użyciu magicznego bębenka, który dostał od indiańskiego szamana, gdy mieszkał w Peru, przenosi trójkę przyjaciół do domu chłopca, który był przyczyną łez Zizi. To, co tam zobaczyli poprawiło humor dziewczynki, a ja się też niesamowicie bawiłam czytając tę część książki.
Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego Zizi zamknęła się w pokoju i co zobaczyli dzięki bębenkowi, koniecznie zajrzyjcie do książki. Na pewno będziecie się dobrze bawić. 
                                                                                   Ola z IIIb
15 LISTOPADA 2015
"Sekret Bizona" Anita Głowińska
Maks, Zizi i Kapsel to trójka przyjaciół mieszkających na tym samym osiedlu. Chodzą do jednej klasy i każdą wolną chwilę spędzają razem.Pewnego dnia w szkole pojawia się nowy kolega, chociaż trudno nazwać kogoś, kogo się wszyscy boją kolegą. O Bizonie, bo tak się nazywa, krążą historie mrożące krew w żyłach.Maks, Zizi i Kapsel postanowili dowiedzieć się co tym razem knuje Bizon. Pewnego dnia po szkole przyjaciele śledzili go i dowiedzieli się, że on bardzo lubi zwierzęta. Zobaczyli jak opiekuje się potrąconym psem, którego nazwał Feliks.
Książka jest bardzo ciekawa, ma dużo stron, ale czyta się ją bardzo szybko. Polecam tę książeczkę wszystkim z klas I-III.
                                                                             Klaudia Wachowiak     
18 PAŹDZIERNIKA 2015
"Bjera"Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson

Czwarta część cyklu PAX, w której chłopcy wpadają w nie lada kłopoty. Sprawa jest poważna, bo w miasteczku giną przedmioty. Pieniądze, komórki, tablety.Oczywiście podejrzanym jest ( dzięki ojcu Simona) Alrik. Wszystko zaczęło się podczas meczu golfowego, w który chłopcy byli zmuszeni wziąć udział. Bardzo się rozpadało i Alrik przemoczony do suchej nitki wcześniej wrócił do domu.Okazało się, że gdy chłopcy grali, w szatni dokonano kradzieży.Rodzeństwo przeżyje w tej części chwile niepewności, bo mieszkańcy pod wpływem rozjuszonego pana od techniki, będą domagali się odesłania chłopców do domu dziecka. Jednak gdy podczas tego spotkania z torebek, kurtek giną portfele, portmonetki wszyscy wpadną w popłoch. Co się dzieje? Nikt niczego nie rozumie, ale strażnicy biblioteki domyślają się, że to czarna czarownica. Jedynym ratunkiem są księgi w tajemnej bibliotece. Kto jest złodziejem? Co to jest bjera? Kim naprawdę jest Iris i co mieści się w opuszczonym domu? Czy Viggo uratuje brata?
Mam wrażenie, że powieść robi się coraz straszniejsza. Trzeba mieć napradę mocne nerwy, aby ją czytać.
atka
17 PAŹDZIERNIKA 2015
 "Myling" Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson


W trzecim tomie przygód Alrika  i Viggo pojawia się tajemniczy Myling. Zapytacie co to? To dusza dziecka, które błąka się wśród żywych i domaga się, aby pochować je na cmentarzu. Akcja dzieje się w czasie, kiedy trwa Halloween, a więc  wszystko obraca się wokół duchów i kościotrupów. Ta część książki przyznaję jest trochę przerażająca. A gdy pojawia się tajemnicza sprawa  domu dziecka robi się naprawdę groźnie. Viggo i Alrik muszą stawić czoła nowemu wyzwaniu, a rodzeństwo Tove i Loke przeżywają chwile grozy, gdy do ich domu przychodzi posiniaczona dziewczynka z nożyczkami w dłoniach. I tu nieoceniona okazuje się pomoc czarownicy Estrid, która przez ostatnie dni dzielnie ćwiczyła różne zaklęcia. Nie czytajcie przed snem. To moja rada. Może gdyby tłumaczenie było trochę bardziej delikatne to książka byłaby jeszcze lepsza.
atka

17 PAŹDZIERNIKA 2015


„Dawca”Lois Lowry opowiada o świecie  na pierwszy rzut oka idealnym. Akcja dzieje się w nieokreślonej przyszłości. W owym świecie nie ma konfliktów, nierówności, zazdrości, niesprawiedliwości, bezrobocia, rozwodów. Na tym wymarzone  społeczeństwo się kończy. Nikt nie ma możliwości wyboru. Wszyscy noszą jednakowe ubrania, na ceremonii inicjacji dostają identyczne rowery, a gdy przychodzi do wyboru zawodu, długo obserwowani dwunastolatkowie zostają wyselekcjonowani do specjalnych dla nich prac. Niektóre kobiety zostają wybrane do rodzenia dzieci, które potem oddawane do tzw. komórek rodzinnych.  W tym świecie nie ma też miłości, zatem męża lub żonę także wybiera rząd. Główny bohater powieści – Jonas –  zostaje wyrwany ze społeczności i wybrany Odbiorcą Pamięci.Wysłany do Dawcy przejmuje od niego wszystkie wspomnienia przodków. Chłopiec poznaje uczucia,miłość, złość, kolory (których także zabrakło), radość, która przeplata się z cierpieniem, nienawiść i zło wojny. Zdruzgotany nastolatek pragnie, by wszyscy dowiedzieli się i mogli czuć to samo , co on,chce ich uświadomić, że całe życie byli okłamywani przez  rząd. 

Obejrzała film, potem przeczytałam powieść. Książka lepsza,ujęto więcej szczegółów. Napisana bardzo przystępnym językiem. Super lektura dla gimnazjalisty. W głowie się po prostu nie mieści, że społeczeństwo może być tak dziwnie  bezbarwne, ubezwłasnowolnione, gdzie wszystkie decyzje podejmuje rząd. I nie ma tam nawet zielonej trawy.

katie
 

17 PAŹDZIERNIKA 2015


Książka pod tytułem „Pirat z Wyspy Mgieł”, opowiada o przygodach małej myszki o imieniu Ricky Rat, która zostaje piratem na pokładzie Kameleona. To niezwykły statek , bo zmienia kolor w zależności od odcieni morza. Dowódcą jest  Kapitan Fox. Piratami są myszy, lisy i króliki o dość dziwnych przezwiskach. Młody pirat przeżywa przygody razem z załogą i poznaje Sześć Reguł Piractwa. Kapitan Fox mianuje myszkę „trzymaczem lornetki”. Od czasu do czasu statek zawija do domu w porcie na Wyspie Mgieł. Przez lata dzielni piraci walczą z wrogiem, czyli załogą Cesarstwa Wielkiej Jaszczurki, pływającej Anakondą, pod dowództwem Pułkownika Von Wilkusa i czarującej Sybilli Snake. Kiedy jeden z piratów o imieniu Lisurio, pokazuje piratom mapę z ukrytym skarbem, załoga Kameleona wyrusza na jego poszukiwania. Skarb ukryty jest w brzuchu białego wieloryba.Czy załoga Kapitana Foxa zdobędzie skarb? Musicie odwiedzić bibliotekę i wypożyczyć tę książkę. Zdradzę Wam tajemnicę, że jest jeszcze druga i trzecia część przygód bohaterskich zwierzaków.

Dość trudno czytało mi się książkę bo zawiera wymyślone wyrazy, długie nazwy łamiące język, a trzcionka w niej co chwilę się zmienia.

OLA KL.III B


17 PAŹDZIERNIKA 2015

 "ZWIADOWCY" JOHN FLANAGAN
Księga pierwsza Ruiny Gorlanu
  Auraleńską twierdzą Redmont rządzi mężny baron Arld. Od niego i Mistrzów z różnych dziedzin  zależy przyszłość młodego, bo piętnastoletniego Willa- wychowanka przypałacowego sierocińca. Chłopiec chciałby zostać rycerzem.Will nie posiada żadnych specjalnych umiejętności, które predestynowałyby go do roli wybrańca. Jest zwykłym, przeciętnym młodzieńcem, który dochodzi do wszystkiego poprzez ćwiczenia i ciężką pracę. Niestety jego wątła postura działa przeciwko niemu.Wydawać by się mogło, że zawalił się świat, runęły marzenia.  Ratunkiem, a raczej alternatywą okazuje się być tajemniczy Halt. Proponuje wychowankowi sierocińca wstąpienie do owianej tajemnicą grupy auraleńskich szpiegów- zwiadowców. Czy Will wstąpi do zwiadowców? Czy sprosta wymaganiom Halta?


Księga druga Płonący most
Okrutny baron Morgarath szykuje się do ataku na Auralen. Wojska króla Duncana ruszają, żeby zabezpieczyć. Will wraz z Gilanem i Horacym wyruszają do Celtii by poprosić jej króla o pomoc w walce z wrogiem. Gdy docierają ich oczom ukazuje się niespodziewany widok...Morgarath ich uprzedził i zaatakował Celtię.Znikąd pomocy. Zrozpaczeni  najmłodsi zwiadowcy przypadkiem poznaja plany okrutnego najeźdźcy.
Morgarath buduje most, aby przerzucić swoje wojska. Will i jego kompani postanawiają go zniszczyć...Jednak czy zdążą przed decydująca bitwą? Czy most spłonie ? Co się stanie z Willem i dziewczyną ? Kim jest Evanlyn ? Co zrobi Horacy ? Kto wygra bitwę ? Czy takiego zwycięzcy bitwy się spodziewaliście ?

Księga trzecia Ziemia skuta lodem
Misja Willa,Evanlyn i Horace'go  powiodła się. Most, przez który Morgarath chciał przeprowadzić swoją armię, aby zaatakować królestwo Auralen, płonie. Zwiadowców ogarnia radość i duma. Niestety nie na długo. Cena zwycięstwa jest wysoka - młody zwiadowca i Evenle trafiają w ręce Skandian. Przemierzają razem groźne wody, by dojechać do skutej lodem groźnej Skandii, gdzie mają zostać sprzedani do niewoli, skazani na ciężką pracę od świtu do nocy, ponad siły każdego człowieka. Halt obiecał sobie, że za wszelką cenę odnajdzie Willa i dziewczynę, nawet jeśli miał by okazać nieposłuszeństwo królowi i zostać wykluczony z drużyny Zwiadowców. Jak potoczą się losy Willa, Evanle, Halta i Horacego?  

Serdecznie zapraszam do przeczytania całej serii Zwiadowców, którą można wypożyczyć naszej bibliotece szkolnej:)
Wiktoria Malak
11 PAŹDZIERNIKA 2015 
"GRIM" PAX cz.2
 Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson
Jest niedzielny wieczór i właśnie wróciłam z dalekiej podroży. Chętnie zostałabym dłużej w tej nadmorskiej miejscowości i dalej towarzyszyłabym Viggowi i Alrikowi, ale niestety książka się skończyła, a ja nie mam dalszych części. 
Druga część ich przygód nosi tytuł "Grim". Jest kontynuacją pierwszej części, chłopcy znowu mają kolejne zadanie do wykonania, które nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Dodatkowo muszą walczyć z Simonem i jego bandą. Simon, syn nauczyciela, uważa, ze jest bezkarny, tatuś wierzy w niewinność swojego pupilka, a chłopcy obrywają. Za co tym razem, hmm.. sami przeczytajcie. Powiem tylko, że sytuacje są bardzo przykre dla bohaterów.  
Chłopcy żyją jakby w dwóch światach, tym realnym i drugim, gorszym świecie magii. Realne jest to, że w Mariefred zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Ktoś atakuje ludzi znajdujących się w pobliżu ruin. Jedni mówią o psie przybłędzie, drudzy o potworze. Wszyscy się boja, ale nikt tego nie rozumie. Alrik i Viggo doskonale wiedzą, że to musi być sprawka magicznego stwora. Tylko jak go złapać. Pomóc im może magiczna biblioteka. Tylko tam, w starych księgach znajdą odpowiedź. Mają zrobić pęta Gleipnir, co to jest i do czego służy? Kto napada na ludzi, gdzie się podział nowy rower Alrika, kim naprawdę jest Damir? To pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w tej książce.
Zajrzyjcie, bo naprawdę warto. Powieść czyta się jednym tchem, akcja goni akcje, a bohaterowie są niezmordowani.
Tylko jeszcze jedno ! Jeśli nie lubicie się bać, to tak książka nie jest dla was, ale chociaż jeżeli trochę chcecie przeżyć coś niesamowitego - ZAPRASZAM DO CZYTANIA. 

7 PAŹDZIERNIKA 2015
"PAL PRZEKLEŃSTWA" PAX cz.1
 Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson
 
Pax to  seria książek wydawnictwa Media Rodzina. 
Część pierwsza nosi tytuł „Pal przekleństwa”. Przyznacie, że brzmi tajemniczo?

Rzecz dzieje się w małym miasteczku Mariefred, opanowanym przez tajemne  złe moce.Poznajemy rodzeństwo Magnara i Estrid – dorosłych już ludzi, którzy są strażnikami podziemnej biblioteki znajdującej się ... w piwnicy ich domu. Dom został zbudowany na miejscu dawnego klasztoru o nazwie PAX, z którego pozostała tylko biblioteka. Magnar i Estrid strzegą również ludzi przed edimusami czyli złymi mocami, potworami ciemności uwięzionymi w niektórych książkach i innych przedmiotach przechowywanych w podziemiach. O tej tajemnicy wiedzą nieliczni i życie rodzeństwa upływało spokojnie.Dotychczas      prawie nikt nie zaglądał do biblioteki i nie dotykał zakazanych książek. 

Do teraz.       

Pewnego dnia dzieje się straszna rzecz. Z biblioteki ginie pal przekleństwa. Jest to niezwykły kij, który gdy wpadnie w niepowołane ręce może służyć do rzucania przekleństwa na innych ludzi. Aby zdjąć czar trzeba wypowiedzieć specjalne hasło, zaklęcie. Trzeba zrobić to szybko, bo zło rośnie w siłę. Dotychczasowi strażnicy, choćby ze względu na podeszły wiek, nie poradzą sobie z wrogiem. Czekają na nowych, silnych strażników, którzy podołają trudnemu zadaniu. Cała nadzieja w dwójce braci młodszym Viggo i starszym Alriku, których zagmatwana sytuacja rodzinna zmusiła do zamieszkania z rodzicami zastępczymi. Pełną miłości i czułości Laylą i pracowitym, oddanym rodzinie Andersem. 

Chłopcy okazują się być wyczekiwanymi przez Estrid i Magnara wojownikami. Przed nimi ogromne wyzwanie, trudy życia w nowej szkole i grupie, tęsknota za mamą, która jest na leczeniu odwykowym. To bardzo dużo jak na tak młody wiek chłopców. Czy podołają zadaniu?

Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony,jeśli nie z powodu tajemniczych mocy, to z powodu szkolnych perypetii obu braci. Ale może nie napiszę już nic więcej… Zajrzyj do biblioteki, wypożycz i sam się przekonaj jaka magia ulatuje z kart tej książki. Zrób to, bo autorzy serii mają dla nas kolejne jej części.

Za książkę dziękujemy
 

1 komentarz:

Dziękuję, że nas odwiedziłeś. Zostaw, proszę ślad po sobie. Napisz parę słów komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...