Klub Recenzenta

Od listopada 2013 rusza przy bibliotece naszej szkoły KLUB RECENZENTA.
Tu będziemy umieszczać recenzje  przeczytanych książek napisane przez naszych wiernych czytelników.
Kto może należeć do Klubu ? - KAŻDY, kto czyta i ma ochotę podzielić się z innymi wrażeniami z przeczytanej książki
Skąd książki ? - Od wydawnictw, które przyjęły nasze zaproszenie do Klubu i będą nam podsyłać nowości wydawnicze
Jak często będą ukazywać się recenzje ? - od każdego recenzenta raz w miesiącu.
Każdą recenzję należy podpisać. Może być to imię i nazwisko lub pseudonim wymyślony na potrzeby naszego klubu, ale  znany twórcom bloga, czyli paniom z biblioteki szkolnej.
Recenzje należy przekazywać do biblioteki w formie elektronicznej lub wysłać na adres bibliotekazps1.znin@gmail.com

Pod każdą recenzją będziemy umieszczać logo wydawnictwa, które przysłało  nam książkę.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY !!!!!   18 CZERWCA 2015


Tajemnicze Bractwo to druga część powieści „Kroniki Saltamontes” skierowanej do młodszych czytelników, po którą sięgnęło pewnie wielu dorosłych. Zauroczeni przygodami chłopców, wyczekiwali na tom drugi, podobnie jak i my.
I nie zawiedliśmy się. Autorka wciąż w ten sam lekki, przystępny sposób wciąga nas w świat tajemnic podziemnych korytarzy i nadprzyrodzonych umiejętności. Z uroczej ,sielankowej scenerii Toskanii , pełnej rodzinnego ciepła i miłości przenosimy się w mroczy  klimat hiszpańskiej Rondy. Szczególną uwagę przykuwa nowy wątek dramatycznej historii  załogi żaglowca ‘Whydah” , kapitana Samuela Bellamy’ego i oczywiście piracki skarb.
Wczytując się w kolejne strony dowiadujemy się , że  członkowie Bractwa Saltamontes postawili przed sobą szlachetne zadanie  i to nie jedno i wcale nie powiem wam jakie.
Książkę czyta się z dużą przyjemnością . Nie ma w niej zbędnych opisów, które mogłyby zniechęcić niecierpliwego czytelnika. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie i choć los nie oszczędzał Adama i Aleksa w dzieciństw to okres ich dojrzewania to jedno wielkie pasmo przygód, miłości i  ….. szczęśliwych zbiegów okoliczności. I tym razem polecamy
                                                             Katedra bibliotekoznawstwa


18 MAJA 215
"Tajemnica biblioteki"

Karl Martin Widmark, Helena Willis

„Tajemnica biblioteki” to nowa pozycja w naszej szkolnej bibliotece, której recenzją chcę się z wami podzielić. Zaciekawiła mnie okładka, a do tego jeszcze duże litery i śmieszne obrazki. Musiałam ją wypożyczyć i przeczytać.
Wszystko zaczyna się od tego, że z biblioteki w Valleby giną trzy stare
i wartościowe książki. Maja i Lasse to młodzi detektywi, którzy wraz z komisarzem policji próbują rozwiązać tajemnicę zaginionych książek. Pytanie, jak to możliwe, że ktoś niezauważony wyniósł książki z  dobrze strzeżonej biblioteki i nie włączył się alarm na bramce. Wytypowano trzech podejrzanych.
Pierwszy to pastor, który często pisał w czytelni swoje niedzielne kazania. Drugim podejrzanym był elektryk Welmer Frisk, który dokonywał drobnych napraw w bibliotece, sam też dużo czytał.
Ostatnią z podejrzanych była pani profesor Birgitta Holm. Podczas wizyt w bibliotece kobieta robiła mnóstwo zdjęć co młodym detektywom wydawało się dziwne. Przecież to zabronione!

Przykro mi, ale nie zdradzę wam kto skradł książki. Jeśli chcecie się tego dowiedzieć , sami musicie przeczytać tą książkę. Wierzcie mi – warto!             Ja czytając ją świetnie się bawiłam.
                                                                                        Ola z IIb

15 MAJA 2015
"Miasto popiołów"
Cassandra Clare

 „Miasto popiołów” Cassandry Clare to drugi tom bestsellerowej sagi. Gdy Clare dowiaduje się, że jest córką Valentina, Jace to jej brat, a matka jest w magicznej śpiączce, chce wrócić do normalnego świata. 
Niestety nie jest to możliwe.
Jace jest oskarżony o współpracę ze swoim ojcem. Valentine zbiera armie demonów , by zaatakować Idris- kraj Nocnych Łowców. Nie licząc tych wszystkich problemów Clarissa ma jeszcze jeden poważny problem, co zrobić z miłością do Jace'a. Wybrać Jace'a czy Simona? Jaka tragedia czeka Simona?
  Książka ta jest świetną kontynuacją „Miasta Kości”. Dynamiczna i szybko zmieniająca się fabuła jest bardzo wciągająca. 
W „Mieście Popiołów” nie wiadomo kto jest wrogiem, a kto przyjacielem?
                                                                                        Wiktoria Malak


15 kwietnia 2015
 "Pierrota bolą kopytka"
Liliana Fabisińska
 
Książka, o której wam opowiem nosi tytuł "Pierrota bolą kopytka" i pochodzi      z cyklu Klinika pod Boliłapką. Pierwsza z tych książek opowiada przygodę  psa, a ta jest o koniu imieniem Pierrot. Znów spotykamy kilku tych samych bohaterów. Są nimi sympatyczna weterynarz, pani Magda i jej dzieci Dominika    i Kajtek. W klinice pojawia się nowy pracownik pan Paweł. Bohaterką jest mała dziewczynka Mela, która kocha konie. W każdą sobotę jeździ do stadniny koni, żeby ćwiczyć jazdę konną  i pomagać czyścić konie, karmić je, a nawet pomaga trenerce w pracy z przedszkolakami, które pierwszy raz siedzą w siodle. Kończy się wiosna, zielenieje trawa i konie coraz częściej skubią trawę na łące. Pewnego dnia Mela nie dopilnowała swojego kucyka, a on biedny zjadł za dużo trawy. Zdziwiliście się, że to możliwe? Ja też. Tak mało wiem o koniach, a to takie piękne zwierzęta .Mela czuła się winna. Wszyscy bardzo się przejęli tą sytuacją   i pospieszyli z pomocą. Było sporo wiader wody do przyniesienia. Zapytacie dlaczego? Przeczytajcie książkę, a znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Zdradzę wam, że udało się uratować Pierrota. Zapraszam do przeczytania książki, która bardzo mi się podobała.

                                                                                                 OLA


10 marca 2015
 Hello Kitty i przyjaciele.
Szkolna wycieczka.
 
W pierwszej części Hello Kitty, Fifi, Dear Daniel i  Mimmy założyli Klub Przyjaciół. Mieli karty klubowe i członkowskie spotkania. Tym razem postanowili wybrać się na lodowisko. Spędzili tam wesoło czas podpatrując jak Fifi wspaniale radzi sobie z jazdą na łyżwach. Zmęczeni usiedli sobie w kawiarni przy filiżance ciepłej czekolady i pączkach. Wtedy Hello Kitty zauważyła ogłoszenie o konkursie na  na model robaka. To była super wiadomość dla Dear Daniela, który lubi przyrodę i majsterkowanie. Nagrodą były 4 bilety do parku wodnego Kaskada.

Hello Kitty musiała zaplanować co takiego przyjaciele będą robić na następnym spotkaniu klubu. Jaką niespodziankę dla nich przygotowała? To było coś na prawdę super, sama im zazdrościłam tak fajnej zabawy. Przeczytaj książkę a dowiesz się co to było. Tego samego dnia dzieci dowiedziały się , że czeka ich szkolna wycieczka do małpiego gaju. To park rozrywki z mnóstwem atrakcji  i z łatwiejszą i trudniejszą trasą do przejścia. Wszyscy wiedzieli, że trudna trasę wybierze Fifi, bo ona niczego sie nie boi i jest z nich najodważniejsza. Nadszedł dzień wycieczki.. W tym samym dniu, Dear Danie miał poznać wyniki konkursu, do którego zgłosił swój model Stożuka. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi z wyjątkiem Fifi. Nikt nie domyślał się jaki sekret skrywa Fifi. Wtedy Hello Kitty podzielił asie z przyjaciółmi swoimi podejrzeniami.

Fifi jest bardzo odważna ale ma lęk wysokości. Nie chciała aby jej koledzy się o tym dowiedzieli i dlatego jako jedyna wybrała trudną trasę .Fifi groziło niebezpieczeństwo

Jeśli chcecie dowiedzieć się co było dalej i jak przyjaciele pomogli Fifi przezwyciężyć strach przeczytajcie te książkę.                                                                        Ola z II b


4 marca 2015
"Sepron.Wąż morski" Adam Blade


,,Na tropie bestii ” Adama Balde jest serią książek fantastycznych, przygodowych. Opowiada o pewnej krainie na którą zły czarodziej Marvel rzucił zaklęcie. 
Sześć bestii, które dotychczas miały chronić Avantiię, pod wpływem czarów zaczęły ją niszczyć. Tylko jedna osoba może uratować ludzi i królestwo, Tom, który jest jeszcze małym chłopcem. Ta część sagi opowiada o próbie pokonania węża morskiego - Seprona. 
Czy misja się powiedzie dowiecie się czytając tę książkę. Nic więcej nie mogę zdradzić ale obiecuję że ta książka wciągnie was     i nie będziecie mogli przestać jej czytać.
Polecam     

Marcelina Kaczmarek 


3 marca 2015 
 "Love Rosie" Celilia Ahren

,,Love, Rosie” Cecelii Ahern jest powieścią niesamowitą. Opowiada w głównej mierze o Rosie Dunne i jej przyjacielu Alexie. Książka zaczyna się od ich lat dziecięcych i kończy gdy oboje są już w podeszłym wieku. Są najlepszymi przyjaciółmi lecz niestety Alex w wieku 17 lat wyjeżdża do Bostonu. 
O czym jest ta książka? Przede wszystkim o nastolatkach, ich problemach i trudnym okresie dojrzewania. To co im się przydarza, może przydarzyć się każdemu z nas. I właśnie dlatego ta powieść jest tak wciągająca.

Czy ich przyjaźń przetrwa mimo tak dużej odległości a może przerodzi się w coś innego? Tego dowiecie się czytając ją. Nie wystraszcie się jej pokaźnego rozmiaru gdyż jest napisana w formie e-maili więc bardzo szybko się ją  czyta. Tak wciągnęłam się w losy bohaterów, że wystarczył mi jeden dzień na jej skończenie i mam nadzieję,ze tobie też wystarczy. U nas w bibliotece znajdują się inne książki tej autorki np. ,,Pamiętnik z przyszłości”, "Ps. Kocham Cię"

polecam

Marcelina KaczmarekPs. na jej podstawie powstał także film pod tym samym tytułem ze wspaniałymi aktorami ale lepiej zobaczcie go po przeczytaniu książki. :) 


8 lutego 2015

 "Zmierzch"
Stephenie Meyer


             Zmierzch,

jest pierwszą częścią bestsellerowej sagi "Zmierzch".  Jego autorką jest Stephenie Meyer,która ukończyła  wydział literatury angielskiej na Brigham Young University. Mieszka w Arizonie wraz z trzema synami i mężem.
Isabella Swan, bohaterka powieści, przeprowadza się z pięknego, słonecznego Phoenix do ponurego i deszczowego Forks. Tam mieszka wraz ze swoim tatą, który jest komendantem w miejscowej policji. W szkole poznaje przystojnego Edwarda Cullena, w którym się zakochuje.
Chłopak jest trochę dziwny, nieprzystępny. Trzyma się tylko ze swoją rodziną. Od czasu do czasu znika ze szkoły, by pojawić się tak samo nagle, jak zniknął.

Rodzina Cullen ma jakieś swoje tajemnice, nie utrzymują bliższych kontaktów z rówieśnikami. Nie odwiedzają nikogo i nikt ich nie odwiedza. Edward obojętny dotychczas na wdzięki swoich koleżanek, zwraca uwagę na Bellę.


Czy Bella pozna mroczne sekrety Edwarda? Jakie to będzie miało dla niej skutki? W jakim niebezpieczeństwie znajdzie się przez Edwarda i jego rodzinę? Jakie sekrety skrywa rodzina Cullenów? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania zapraszam do przeczytania tej książki. 

                                                                             Wiktoria Malak

                 Księżyc w nowiu
Księżyc w nowiu to druga część bestsellerowej sagi Zmierzch.
Bella w pełni wyzdrowiała po ataku Jamesa i oficjalnie chodzi z Edwardem. Niestety to nie koniec problemów Belli. Edward musi bronić swojej dziewczyny przed swoimi pobratymcami. Kolejnym problemem dla zakochanych okaże się przyjaciel Belli- Jacob.

Kiedy skończą się problemy dziewczyny? Czy grozi coś jej tacie? Ile jeszcze razy Edward będzie musiał ratować ją z opresji? I kim są tajemniczy Volturi? 
Akcja powieści staje się coraz bardziej zawiła, nabiera tempa, a przyjaźń Belli i Edwarda narażona jest na coraz więcej niebezpieczeństw. 

                                                        Serdecznie polecam.    Wiktoria Malak             Zaćmienie
Zaćmienie to trzeci tom bestsellerowej sagi Zmierzch.

Tajemnicze zabójstwa w Seattle stają się coraz głośniejsze, lecz to najmniejszy problem Isabelli. Do lasów na obrzeżach Forks przybywa żądna zemsty Victoria, która chce pomścić ukochanego. Jednak gdyby tego było mało Bella ma problemy dotyczące Jacoba oraz Edwarda, musi wybrać miłość wampira, czy przyjaźń przyjaciela. Niestety to nie jedyna decyzja jaką musi podjąć dziewczyna. Czy zostanie wampirem, a może pozostanie człowiekiem? Zapraszam do przeczytania trzeciej części sagi. 
                                                                                       Wiktoria Malak

             Przed świtem 
Przed świtem to czwarty i ostatni tom bestsellerowej sagi  Zmierzch. 

Bella pobiera się ze swoim ukochanym. To jeden z warunków przemiany w wampira, ale jej nowy mąż nadal zwleka z przemianą.Państwo młodzi wyjeżdżają na miesiąc miodowy. To najcudowniejszy okres w życiu obojga. 
Edward nie chce mienić żony w wampira. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to ostateczność.

Czy nie jest to jednak zły pomysł? Czy Volturi będą mieli jeszcze jeden powód do przyjazdu do domu Cullenów? Czy przez ten wyjazd Bella będzie miała jeszcze większe problemy? Czy rodzina Cullenów się powiększy? Naprawdę świetne zakończenie sagi warte przeczytania, polecam. 
                                                                                     Wiktoria Malak5 lutego 2015
"Podzielone królestwo. Poszukiwana"
"Legendy mówią, że kiedyś, dawno, dawno temu, był jeden świat cały, jak piłka pływająca w przestrzeni, i że rządził wtedy mądry władca.
Legendy mówią też, że władca pomylił się i spowodował wielki wybuch - tak wielki, że cały świat rozbił się na tysiące kawałków - wysp dryfujących na niebie.
Władca zdał sobie sprawę, jak straszny błąd popełnił i w kilka minut, jakie pozostały do zniszczenia świata, udało mu się umieścić sześć magicznych koron na sześciu statkach i wysłać je tak daleko od eksplozji, jak to możliwe, z nadzieją, że pewnego dnia ktoś zbierze wszystkie korony i zjednoczy rozbity świat."
                                                                                  Serdecznie polecam 
                                                                        Michalina Wodyńska VIb


3 lutego 2015
 "Kosogłos" Suzanne Collins
 
Suzanne Collins to autorka trylogii o Katniss Everdeen, dziewczynie, która igra z ogniem, przeżyła Głodowe Igrzyska oraz Ćwierćwiecze Poskromienia.
Trzecia część trylogii Suzanne Collins pt. Kosogłos opowiada o tym, jak Katniss zmaga się z tyranią Kapitolu. Długo namawiana w końcu zgadza się zostać symbolem rebelii. tj. KOSOGŁOSEM. Decyzja ta nie należała jednak do łatwych. Dziewczynie przyjdzie się mierzyć z armią Kapitolu i będzie widziała  śmierć przyjaciół. Czy rebeliantom uda się wygrać wojnę?. I co się stało z Peetą?
Trzecia część trylogii na prawdę trzyma w napięciu . 
Serdecznie polecam.
                                                         Wiktoria Malak


28 stycznia 2015

"Pegaz. Ogień życia" Kate O’Hearn

Zarwałam dwie noce, bo byłam w dalekiej podróży. A była to podróż niezwykła…

Wędrowałam na grzbiecie pięknego białego wierzchowca z cudowna biała grzywa i ogromnymi białymi skrzydłami.

Porwała mnie książka  Kate O’Hearn pt. „Pegaz. Ogień życia”. 

Wspólnie z Emily, nastolatką mieszkającą w Nowym Jorku usiłowałam pomóc pięknemu rumakowi i bogom Olimpijskim.

Wszystko zaczęło się od strasznej burzy, która szalała nad tym miastem. Emily, bardzo smutna po stracie mamy, nie potrafiła się odnaleźć w rzeczywistości. W pewnej chwili usłyszała straszny hałas. Okazało się, że na dachu domu wylądował, rażony piorunem, Pegaz. 

Pewnie wszyscy byliby tak samo zdziwieni, jak zdziwiona była dziewczyna. Emily, z natury bardzo odważna, postanawia pomóc zwierzęciu i instynktownie czuje, że musi zachować to w tajemnicy.

Mniej więcej w tym samym czasie do jednego ze szpitali trafia chłopiec, który w rękach trzyma złota uzdę.

Jak dalej się okazuje, jest to drobny złodziejaszek, który okrada wszystkich ze wszystkiego. Niestety uzdę skradł Pegazowi i w ten sposób posiadł pełną władzę nad koniem.

Okazuje się, że lądowanie Pegaza na dachu nie było przypadkowe. Przybył na Ziemię z pewną misją, której celem jest uratowanie Olimpu.

Na Olimp napadły obrzydliwe czterorękie stwory, które pokonały bogów. Na Olimpie zgasł wieczny ogień. Świat bogów legł w gruzach. 

Jedynym sposobem na przywrócenie tam życia jest odnalezienie dziewczynki, która nosi w sobie ogień życia.

Wydawać by się mogło, że skoro Pegaz wylądował na Ziemi, to zdobycie tego ognia jest już proste. Niestety w ślad za nim na kulę ziemską przybyli wrogowie….Powieść czyta się fantastycznie. Dzieje się w niej bardzo dużo, szybkie akcje, pościgi, krwawe starcia, bliżej niezidentyfikowana organizacja, o które wiadomo tylko tyle, że gdy się kimś zainteresuje, ten ktoś znika. Intryga, kłamstwa i półprawdy. W końcu nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Książka jest niesamowita, gdy ja czytałam przed oczami przesuwały mi się obrazy jak w filmie.

Język jakim pisze autorka jest w pełni zrozumiały dla nastolatki. Ma tylko jeden „minus”, a właściwie dwa. Po skończeniu czytania w środku nocy nie była w stanie zasnąć, a gdy mi się to udało na pewno walczyłam wspólnie Emily ( niestety nigdy nie pamiętam snów).

Po drugie zakończenie jest tak napisane, że chce się więcej czytać i to natychmiast. Na szczęście jest to pierwsza część serii pod wspólnym tytułem "Pegaz".

                                                                        Agata Wiśniewska
 
 

25 stycznia 2015
 "W śnieżną noc"
John Green, Maureen Johnson i Lauren Myracle 


"W śnieżną noc" autorstwa Johna Greena, Maureen Johnson i Lauren Myracle to trzy wspaniałe, miłosne, a zarazem dowcipne opowiadana powiązane ze sobą.Każda historia ma miejsce w śnieżną, wigilijną noc, w małym miasteczku Gracetown. Jest wielka śnieżyca, największa od 50 lat, a drogi zasypane... Jednak nie wszyscy siedzą w domu. Niektórzy wędrują przez śnieżyce, ponieważ  ich pociąg utknął w zaspie, chcą spotkać się ze sporą grupą ładnych cheelederek, albo po prostu chcą odzyskać swojego chłopaka.

 Według mnie to trzy wspaniałe historie miłosne o jakich marzy nie jedna dziewczyna. I twierdzę, że warto przeznaczyć tę odrobinę czasu, aby przeczytać tą świetną powieść.
Marth

9 stycznia 2015
"Maksio ma kłopoty" Liliana Fabisińska
Filip, główny bohater książki "Maksio ma kłopoty" jest jedynakiem, który marzy o psie. Niestety jest to jedno z tych marzeń, które się nie spełnią...
Rodzice Filipa nie zgadzają się na kupno czworonoga.
Jednak marzenie chłopca w pewnym stopniu się spełnia.
Wszystko zaczęło się, gdy w klasie Filipa pojawili się nowi uczniowie, bliźniaki Kajtek i Dominika. Ich mama pani Magda jest weterynarzem i właścicielką "Kliniki pod Boliłapką". Jej pacjentami są chore czworonogi.
Książka bardzo mi się podobała, bo autorka pisze o przyjaźni Filipa i psa Maksia, którego chłopiec poznał w klinice pani Magdy.
Książka jest również o tym jak opiekować się psem, zwłaszcza wtedy, gdy jest chory.
Dowiedziałam się o chorobach ludzi i zwierząt przenoszonych przez kleszcze. Pewnego razu Filip dostał zadanie domowe o lesie. Chłopiec nie lubił lasu, bo sie go bał, głównie z tego powodu, że są tam kleszcze.
Jego strach był niesłuszny, bo przecież można się ochronić przed kleszczami.
Kajtek i Dominika zostali przyjaciółmi Filipa. Wspólnie się bawili, odrabiali lekcje, a Filip nawet pomagał im w obowiązkach domowych.
Ciekawa jestem czy tych samych bohaterów spotkam w następnej książce z cyklu " Klinika pod Boliłapką"?
                                                                                                Ola z II b

19 grudnia 2014
"Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi"Brandon Mull
To druga część cyklu powieściowego "Basniobór". W tej części sytuacja zaczyna nabierać kolorów.Bohaterowie poznają tajemniczego dobroczyńcęwszystkich magicznych rezerwatów. Kendra dowie się od niego zaskakujacej informacji, która może zmienić jej życie.
Bractwo Gwiazdy Wieczornej szykuje mnóstwo intryg skierowanych przeciwko wszystkim magicznym rezerwatom. Ich działania mogą zniszczyć domy nimf i satyrów oraz sprowadzić nieszczęścia na całą ludzkość.
Rodzeństwo zaczyna mieć wątpliwości czy dobroczyńca jest na pewno tym, za którego się podaje ?
Niestety wkrótce okazuje się, że wśród mieszkańców posiadłości Sorensonów przebywa zdrajca. Sytuacja staje się naprawdę groźna, kiedy wszyscy uświadamiają sobie, że ktoś steruje poczynaniami domowników i kontroluje ich sny. Kendra i Seth po raz kolejny stają w obliczu niebezpieczeństwa i tylko od nich zależy, jak poradzą sobie z zagrożeniem i czy Baśniobór ocaleje...
 Zachęcam do czytania ...
                                                                  Wiktoria Malak

18 grudnia 2014
Brandon Mull jest amerykańskim pisarzem, twórcą bestsellerowego cyklu książek fantastycznych pod wspólnym tytułem "Baśniobór". Ta młodzieżowa powieść znajduje  się w czołówkach list książkowych przebojów.
To pierwsza część cyklu, w której poznajemy Kendrę i Seth'a.
 Rodzeństwo zostaje wysłane na wakacje do swojego dziadka. Dziadek jest trochę dziwny, ma przygotowaną dla dzieci całą listę zakazów. Znajduje się na niej również zakaz wchodzenia do ogrodu. Jednak wnukowie nie zamierzają go słuchać i lamią ten zakaz.
Okazuje się, że starszy pan nie bez powodu wprowadził tak twarde zasady., bo gdyby rodzeństwo tam weszło, uwolniłyby się złe moce. Ogród bowiem to tytułowy "Baśniobór" zamieszkiwany przez zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki.
 Niestety dzieci, jak to dzieci, zasadę złamały. Teraz grozi niebezpieczeństwo nie tylko im, ale również rodzinie, ba ! całemu światu.
Czy Kendra zdobędzie się na odwagę i zrobi to, czego by nigdy w życiu nie zrobiła ?
Bardzo zachęcam do przeczytania tej książki wszystkich, którzy lubią powieści fantastyczne.
                                                                       Wiktoria Malak


18 grudnia 2014
"Łza" Lauren Kate

Powieść napisana przez amerykańską pisarkę Lauren Kate, autorkę popularnego cyklu powieściowego „Upadli”.
Bohaterką powieści jest Eureka, dziewczyna, która czuje się bardzo zagubiona w świecie. Jej osobisty swiat legł w gruzach, gdy matka zginęła w wypadku samochodowym. Mimo opieki i pomocy ze strony ojca i macochy Eureka nie może się odnaleźć i otrząsnąć z tragedii. Gdy była mała mama ciągle je powtarzała ”Nigdy, przenigdy nie płacz”.
Dlaczego było to tak ważne? Dlaczego Eureka w milczącym cierpieniu znosiła śmierć matki, bo nawet wówczas nie spadła ani jedna łza. Czy ma to związek z dalszymi losami dziewczyny?
Co się stanie, gdy Eureka zapłacze?
Przyjacielem i prawdziwym wsparciem był dla bohaterki Brooks, który towarzyszy jej wszędzie.
Co się dzieje, gdy na horyzoncie pojawia się pięknooki, z bujną blond czupryną Ander? Chłopak niesamowicie tajemniczy, który wie rzeczy , o których Eurece nawet się nie śniło.
Powieść, w której przeplata się mitologia z innym światem, mami czytelnika i wciąga go bez reszty.
Pamiętać należy, ze jest to pierwsza część cyklu, więc wiele rzeczy jest jeszcze mocno owianych tajemnicą.
Wiktoria Malak


18 grudnia 2014
 "Wybrani" C.J. Daugherty

Książka pt. „Wybrani” została napisana przez C.J. Daugherty. Pisarka ta, gdy miała 22 lata pracowała jako redaktor kryminalny, wówczas po raz pierwszy zobaczyła zwłoki człowieka. Widok ten był dla niej traumatycznym przeżyciem. Zawsze ją, jednak fascynowała praca śledcza i działania policyjne.
Książka ta jest bardzo tajemnicza, wciąga czytelnika swoimi zawiłościami, które i tak do końca nie zostają wyjaśnione.
Bohaterka jest Allie, dziewczyna, która sprawia ogromne kłopoty swoim rodzicom, często bywa na komisariatach policyjnych, a gdy zaginął jej brat, wybryki Allie przybrały na sile do tego stopnia, ze została aresztowana. Bezsilni rodzice postanowili ją wysłać do Akademii Limmeri, która cieszy się dobrą opinia i przyjmuje dzieci z problemami.
Okazuje się, że nie jest to zwykła szkoła, a fakty przeczą ogólnie przyjętej opinii o niej.
Pewnego dnia zostaje zamordowana dziewczyna… Allie zaczyna zastanawiać się kim ona jest, jaką tajemnicę skrywa jej rodzina ? Komu zaufać, jeśli wszyscy wokół kłamią…?
Powieść jest bardzo interesująca, trzyma w napięciu od pierwszej strony, są tam wielkie tajemnice oraz miłosne zawirowania między Allie, Carterem i Sylvainem.
                                                                   Wiktoria Malak

 15 grudnia 2014


 Hello Kitty. Klub przyjaciół
 „Ale fajnie się tę książkę czyta…”Mam na imię Ola i chcę wam powiedzieć, że przeczytałam bardzo fajną książkę. To nowa książka w naszej szkolnej bibliotece. Książka jest różowa i dlatego wpadła mi zaraz w oko. ”Hello Kitty i przyjaciele”. Zabrałam ją na weekend do domu. Gdy czytałam do pokoju weszła moja mama. Spytała jak mi się podoba książka. Powiedziałam, że bardzo fajna i poprosiłam, abyśmy czytały razem.  Przedtem musiałam mamie opowiedzieć co już przeczytałam, a później czytałyśmy razem. „Klub przyjaciół” to opowieść o Hello Kitty, która razem z przyjaciółmi zakłada klub, ma on mieć własny regulamin, wszyscy maja robić to samo, są wyznaczone miejsca i godziny spotkań, każdy ma kartę klubową, tajne hasło. Znakiem przynależności do klubu jest różowa kokardka noszona po lewej stronie.
Moja mama opowiadała mi, że takie kluby były modne, gdy ona była mała. Ubierała się tak samo jak jej koleżanka z ławki szkolnej, miały te same fryzury i plecaki, które często zamieniały, co powodowało wiele radości , a czasami kłopotów.
Hello Kitty miała szczere chęci, ale jej pomysł nie przypadł wszystkim do gustu, bo Dear Daniel nie miał zamiaru malować paznokci i nosić kokardki zamiast sznurowadeł. Okazało się, że każdy ma inny swój ulubiony kolor i lubi robić co innego. Hello Kitty szukała dobrego rozwiązania, aby wszyscy się dobrze bawili. Znalazła je …
To książka o przyjaźni, tolerancji, poszanowaniu drugiego człowieka. W przystępny sposób przekazuje te wartości najmłodszym Ola jest książką zachwycona i na pewno poleci ją swojej najlepszej koleżance.
                                                                                      Ola i moja mama

26 listopada 2014
 "Igrzyska śmierci"
Suzanne Collins


  "Igrzyska Śmierci" autorstwa Suzanne Collins, to książka którą miałam okazję przeczytać. Jej główną postacią jest nastoletnia Katniss Everdeen. Akcja powieści toczy się w państwie Panem ze stolicą Kapitol, które podzielone jest na 12 dystryktów. Każdy dystrykt specjalizuje się w innej dziedzinie życia, a dzięki temu Kapitol ma wszystko.

           „Dwunastka” to miejsce zamieszkania Katniss, jest to dystrykt górniczy. Jak co roku w każdym dystrykcie odbywają się dożynki, podczas których wybierani są reprezentanci danego dystryktu, zwani trybutami, którzy uczestniczą w Głodowych Igrzyskach. W tym roku na trybutkę wylosowano 12- letnią Primose Everdeen, siostrę Katniss. Dziewczynka jest przerazona, więc Katniss zgłasza się za nią. W ten sposób zostaje  pierwszą w historii ochotniczką. Trybutem natomiast zostaje Peeta Mellark, a ich mentorem jest Haymitch, który jest jedynym zwycięzcą z dwunastego dystryktu. „Głodowe Igrzyska” odbywają się na specjalnej arenie. Zwycięzca jest tylko jeden, a na szali walki postawione jest życie lub śmierć. Uczestnicy  zanim jednak trafią na arenę, przechodzą krótkie szkolenie. Ostatniego wieczoru odbywa się wywiad z młodzieńcami, każdy jest ubrany charakterystycznie dla danego dystryktu. Cinna, stylista Katniss ubiera ją w piękną czerwoną jak ogień sukienkę. Gdy Caesar Flickerman, prowadzący program, prosi Katniss o obrót, suknia płonie sztucznym ogniem u dołu. Wtedy dziewczyna zostaje nazwana Igrającą z Ogniem. Następnego dnia wszyscy trafiają na arenę, gdzie czekają na nich mrożące krew w żyłach zasadzki. Giną pierwsi uczestnicy…

Po paru dniach Katniss i Peeta nadal żyją, Katniss znajduje sobie sojuszniczkę małą Rue z 11 dystryktu. Wpadają one na genialny plan, ale czy zrealizują? Czy przeżyją do tego czasu? Kto zwycięży Głodowe Igrzyska? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie czytając "Igrzyska Śmierci".

         Książka ta nie jest przeznaczona dla dzieci. To powieść dla dojrzałych młodych ludzi, którzy rozumieją że okrucieństwo jest częścią historii ludzkości i według mnie warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie jej.

                                                                                                                                                                     Marth

19 listopada 2014
 "Pamiętnik narkomanki"
Barbara Rosiek
Była samotna, nie miała nikogo, nie czuła się akceptowana …
Historia Basi pokazuje, ze nie wszystkie decyzje, jakie podejmujemy w życiu, są właściwe i przynoszą pożądane przez nas efekty.
„Pamiętnik narkomanki”- autorstwa Barbary Rosiek, jest spisem jej własnych przeżyć zapisanych w formie pamiętnika.
Basia jest nastolatką, a cała historia zaczyna się od pierwszych wagarów dziewczyny. Ląduje  w kawiarni, w której zaczepia ją Filip, młody chłopak,  często tam przesiadujący z grupką wyróżniających się w tłumie ludźmi. Są hippisami.
Życie Basi staje się inne, z przykładnej uczennicy, zmienia się nie do poznania, chodzi do przysłowiowej „chaty” i kilka razy ląduje na odwyku, gdzie z przymusu lekarzy żyje na narkotykowym „głodzie”. 
Basia wpada w kilkuletnie odrętwienie. Jest obojętna na ludzi, życie, to co się wokół niej dzieje. Jedynym bodźcem, na który reaguje to „działka”.
„Działka”, która pozwoli jakoś przetrwać ból życia, byle do następnej dawki.
Taka jest rzeczywistość narkomana. Nie ma w niej miejsca na przyjaźń, miłość. Są tylko układy. Otaczają cię same ćpuny, które podobnie jak Basia, myślą tylko o jednym – jak zdobyć działkę.
Ale Basia walczy o siebie i swoje życie .
Po tych wydarzeniach Basia idzie na studia. Ale czy na pewno jej życie się zmieniło? Czy ćpanie się zakończyło?
Przeczytaj i przekonaj się jak zakończy się historia Basi!
Po przeczytaniu jej „Pamiętnika..”, wiem jedno : nigdy nie chciałabym przeżyć historii podobnej do opisanej.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają życiowej drogi, są samotni i czują się odrzuceni.
Narkotyki to nie rozwiązanie 
                                                                                      OranżAda


18 listopada 2014
"Gwiazd naszych wina" 
John Green
 Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pt. "Gwiazd Naszych Wina" autorstwa Johna Greena.
Jest to powieść romantyczna, ale i dramatyczna. Jej głównymi bohaterami są Augustus Waters oraz Hazel Grace Lancaster.
Hazel to szesnastoletnia dziewczyna z rakiem tarczycy z imponująco dużą kolonią w płucach, a Augustus to siedemnastolatek, który stracił nogę przez kostniakomięsaka. Serdecznym przyjacielem Gusa jest Isaac, cierpiący na chorobę oczu, która grozi całkowitą ślepotą. Ta trójka rówieśników bardzo szybko się ze sobą zaprzyjaźnia.  Poznają się na grupie wsparcia i tam zaczyna się ich historia. 
Hazel poleca Augustusowi jej ulubioną książkę pt. "Cios Udręki", która bardzo zaciekawiła chłopaka. Przyjaciele zaczynają korespondować z Peterem van Houtenem autorem ich ulubionej książki. Mają zamiar spotkać się z nim w Amsterdamie, ale jeszcze tego samego wieczoru Hazel trafia do szpitala.
 
Co się z nią stanie? Czy jej płuca nadal będą "działać"? Czy Augustus jej nie opuści? Na te oraz wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie czytając tą wspaniałą i wzruszającą powieść.
              Ta książka jest naprawdę wspaniała, nakłania nas do refleksji. Dała mi wyobrażenie o prawdziwej miłości. Jest godna polecenia oraz warto przeznaczyć odrobinę czasu na jej przeczytanie
                                                                                                Marth


17 listopada 2014
"Córka dymu i kości"
Laini Taylor

Karou to niezwykle utalentowana plastyczne dziewczyna, mieszkająca w Pradze. Uczęszcza do liceum plastycznego a wieczory spędza u Dealera Marzeń.

    Jej szkicownik jest pełen fantastycznych istot od kobiety węża do cienistych zjaw. Nikt nie spodziewa się, że te namalowane postacie są prawdziwe,a

Karou spotyka je prawie codziennie w tajnym sklepie Brimstone’a.

 Dziewczyna jest zamknięta w sobie,tajemnicza.  Jej ciało pokrywają setki tatuaży i blizn a turkusowe włosy przyciągają uwagę.


Włada wieloma językami, podróżuje po całym świecie i zbiera...zęby.

 

Jej życiowy spokój niszczą wypalone odciski na wielu drzwiach i wycieczka

do Maroka. 

Pokochałam tą książkę od pierwszych zdań, nim się spostrzegłam pochłonęłam

połowę powieści. 

Jest pełna zwrotów akcji, niesamowitych wydarzeń i tajemnic. W pewnym momencie myślę, że znam już zakończenie lecz po kilku następnych stronach .. zmieniam zdanie.

Zakończenie jest zaskakujące, dające do myślenia.

Czekam z niecierpliwością na kolejną część. 

Myślę, że łatwo jest się wpasować w klimat powieści.

Idealna na jesienne wieczory . Polecam

                                                                       Marcelina
6 października 2014
"Kiedy to czytasz, jest już za późno" Pseudonymous Bosch
Ta książka to kontynuacja przygód z książki „Tytuł tej książki to tajemnica” w których uczestniczy dwójka przyjaciół – Kas i Max-Ernest. Kas to chłopczyca uprawiająca survival, która nigdy nie rozstaje się ze swoim plecakiem, w którym ma wyposażenie na wypadek klęski żywiołowej. Za to Max-Ernest jest jednym z najlepszych uczniów w szkole. Potrafi złamać każdy szyfr i rozwiązać każdą zagadkę.
    Zagadka z którą się zmagali już w pierwszej części cyklu, nadal pozostaje owiana tajemnicą. Jej rozwiązanie jest bardzo trudne, ponieważ ich wrogowie – Doktor L. i panna Mauvias wyprzedzają ich o krok. Tajemnica ma też strażnika, który za wszelką cenę nie chce dopuścić do jej odkrycia. Kto lub co strzeże tej tajemnicy? Czy Kas i Max-Ernest zdołają przekonać „to” by im pomogło? Czy tajemnica zostanie wreszcie odkryta? Co jest tą tajemnicą?
      Jeśli chcesz wiedzieć sięgnij po tę książkę.
    Ja sięgnęłam po nią, bo sam tytuł i okładka mnie zaintrygowały. Pierwsza część („Tytuł tej książki to tajemnica”) jak dla mnie fantastyczna, sprawiła że nie mogłam się doczekać następnej. Kiedy tylko pojawiła się w bibliotece, od razu po nią sięgnęłam.
    Książka jest przede wszystkim pomysłowa i zwariowana, a także pełna humoru. Akcja jest dynamiczna, a autor zaskakuje nas nieoczekiwanymi jej zwrotami. Jeśli się tę książkę zacznie, nie ma przebacz, skończysz ją tego samego dnia.
    Niesamowicie wciągająca.
Jak dla mnie 10/10! Gorąco polecam :) :) :)

                                                                  Kornelia Błochowiak  kl.Vb


6 października 2014
"Ucieczka z mroku" Monika Marin
Będę ją polecać uczniom w naszej szkolnej bibliotece! Tak pomyślałam, gdy sama skończyłam tę książkę czytać. Wciągnęła mnie! Jedno popołudnie i już wiedziałam jak się kończy. Pierwsza  z serii Kroniki Saltamontes pt. ”Ucieczka z mroku” to powieść przygodowa  dla dzieci i młodzieży. Opowiada o burzliwych losach Aleksa i Adama, dwóch sierot tuż po II wojnie światowej. Chłopcy konstruują Maszynę do Produkowania Szczęścia, która miałaby spełniać  ich marzenia.     Ta pasja pomagała im zapomnieć o smutkach, marzyć o dalekich podróżach i wspaniałych przygodach, w okrutnych czasach przypadających właśnie na ich dzieciństwo. Wkrótce ich drogi się rozchodzą, a rozdzieleni chłopcy postanawiają się odszukać. Miejscem  spotkania ma być Jano we Włoszech. Od tej pory każdy z chłopców przeżywa mnóstwo ciekawych przygód.

Adam ucieka od rzekomej cioci i wuja i trafia do Paryża. Tu zaprzyjaźnia się ze szczurołapem Danielem. Jego lekarstwem na tęsknotę za przyjacielem staje się pies Kotlet. Tu nie zdradzę tajemnicy skąd wzięło  się tak oryginalne imię dla psa. Niebawem trafia do domu pani Annabelle i od tej pory zaczynają się dziać różne, dziwne rzeczy.

Aleks zostaje przeniesiony do domu dziecka w Heidelbergu. Zaprzyjaźnia się z Katarzyną i poznaje sekrety bractwa, którego symbolem jest konik polny. Spotyka na swej drodze parę uroczych staruszków Henryka i Irenę, którzy chcą go adoptować. Nigdzie jednak nie zagrzewa miejsca na dłużej. Leci samolotem do Andory, a potem przemierza Pireneje na motocyklu. On również poznaje tajemnice bractwa Saltamontes, co po hiszpańsku znaczy konik polny.

Książka opowiada o braterstwie, wierności ideałom i potrzebie miłości. Opisuje świat o jakim marzymy sami, pełen dobroci, nieprzemijających wartości, sprawiedliwy, często tak inny od tego, w którym dziś żyjemy. Zaskakująco szybko toczy się akcja - toczy i zmienia jednocześnie i chyba to sprawia, że człowiek „pożera” kartkę za kartką. Książka urzeka postaciami drugoplanowymi. Są to ludzie pełni miłości, wewnętrznego ciepła i spokoju, a przede wszystkim wiary w to, że dobro zawsze zwycięży. Taka postawa niejednokrotnie ratuje chłopców z opresji. Książkę czyta się lekko, nie zawiera zbędnych opisów. Jest napisana prostym, zrozumiałym językiem. Myślę, że jej odbiorcą może być każdy bez względu na wiek i upodobania czytelnicze. Odciąga od spraw codziennych. Ma w sobie to coś co sprawia, że już nie mogę się doczekać drugiej części. A jak się skończyła .Cicho, sza…przekonajcie się sami.
                                                            Katedra Bibliotekoznawstwa4 września 2014


"Dziwni" Stefan Bachmann


Książkę Stefana Bachmana, pt. ,,Dziwni” spotkałam zupełnie przypadkowo w bibliotece, a zauważyłam ją przede wszystkim dzięki wyróżniającej się, kolorowej okładce.

       Stefan Bachmann jest pisarzem i muzykiem; urodzony w Colorado, obecnie mieszka w Szwajcarii, studiuje w zakresie komponowania muzyki do filmów oraz pisze swoją trzecią powieść. Jego debiut książkowy, "Dziwni", został przyjęty bardzo dobrze, a sam autor okrzyknięty genialnym nastolatkiem.

     Akcja powieści rozgrywa się w Londynie, ale zupełnie innym niż tym który znamy. Wiele lat temu przez wrota przybyły do naszego świata postacie spotykane tylko w bajkach. Zwą siebie feyry. Po ich przybyciu rozgorzała się walka pomiędzy nimi, a ludźmi. Ostatecznie skończyło się to pokojem. Feyry zmieszały się z ludźmi, a nawet miały z nimi dzieci, które nazywano podmieńcami.

   Główny bohater, Bartholomew, jest podmieńcem. Pewnego dnia zaczynają znikać podobni do niego. Po kilku dniach zostają odnajdywani, ale już nieżywi. Mają na skórze dziwne znaki, a ich ciała są puste, pozbawione wszystkich narządów i kości.

   Barth dzięki kręgowi, przez przypadek przenosi się do nieznanego domu. Zaraz potem ktoś próbuje się dostać do pokoju, w którym wylądował. Barth szybko ucieka, ale zostaje oznaczony tajemniczymi znakami. W tej samej chwili staje się poszukiwany przez niebezpiecznych ludzi. Zostaje numerem 10.

   Czy Bartholomew zdoła uciec? Czy odnajdzie swoją siostrę? Jaką rolę w tej historii ma John Wednesday Lickerish?

      Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czytając ją, niczego nie można być pewnym. Przyjaciel okazuje się wrogiem i odwrotnie. Wartka akcja nie pozwala oderwać się od książki. Świetne opisy pozwalają na dokładne wyobrażenie sobie nawet najmniejszego szczegółu.

    Moim zdaniem jest to świetna książka na nudne chwile. Polecam ją wszystkim, którzy pragną zagłębić się w nowy i tajemniczy świat.

Ala Olesiak

24 marca 2014 

 "Akademia wampirów" Richelle Mead

„Akademia wampirów” Richelle Mead jest to książka z wydawnictwa Nasza Księgarnia opowiadająca o przygodach dwóch niesfornych nastolatek.Akademia imienia świętego Władimira skrywa wiele tajemnic i sekretów. Moroje uczą się tam używania swoich nadprzyrodzonych mocy, a  dampiry pełnią funkcję ich opiekunów.  W centrum zainteresowania znajdują się Rose i  Lissa, czego głównym powodem jest ich ucieczka ze szkoły. Po tym jak po dłuższym czasie zostały odnalezione, Rose miała zostać wydalona ze szkoły przez dyrektorkę Kirową. Dzięki starszemu opiekunowi Dymitremu dostała tylko zakaz opuszczania swojego pokoju w czasie wolnym od zajęć. Od tego czasu jest w nim zauroczona. Życie Lissy też nie jest kolorowe. Mia zazdrości jej tego, że jest następczynią tronu wampirów. Żarty Mii przestają być zabawne, a Lissa w końcu odkrywa swoją nadprzyrodzoną siłę.  Jednak nikt nie może się o tym dowiedzieć ponieważ zagraża to życiu wielu osób. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z Christianem, którego nienawidzi Rose ze względu na jego przeszłość. W najmniej odpowiednim momencie Lissa zostaje porwana, a odnalezienie jej jest możliwe tylko za pomocą telepatycznej więzi, którą są związane dziewczyny.Czy Dymitr odwzajemni uczucie Rose? Czy uda się odnaleźć Lisse? i Czy Rosa zaufa Christianowi? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w książce „Akademia wampirów” Gorąco polecam


                                                                       Anna Brzykcy
 

17 marca 1014 
 "Ala Makota. Jacek" Małgorzata Budzyńska

Książkę Małgorzaty Budzyńskiej pt. ,, Ala Makota. Jacek” poznałam dzięki mojej przyjaciółce.

            Głównym bohaterem jest Jacek, starszy brat tytułowej Ali. Chłopak mając dość wysłuchiwania poleceń i wyrzutów siostry, postanawia się przeprowadzić do swojego przyjaciela Haka. Aby zdobyć pieniądze przyjaciele postanawiają znaleźć współlokatora. Po pewnym czasie zamieszkuje z nimi Czech Boguś. Na nieszczęście po tygodniu wpada pod samochód i łamie nogę. Z powodu wypadku do Warszawy przyjeżdża żona Bogusia. Okazuje się, że kobieta jest w 9 miesiącu ciąży. Można by pomyśleć, że to już koniec kłopotów, ale to dopiero początek.

            Co zrobić, gdy do małego mieszkania zjeżdżają się tłumy Czechów, a żona Bogusia zaczyna rodzić? Jak sprzątnąć naprawdę brudne mieszkanie w kilka godzin? I najważniejsze, co zrobić żeby odzyskać dom?

            ,, Ala Makota. Jacek” to bardzo zabawna powieść. Śmiałam się przy niej do bólu. Książka jest pisana w pierwszej osobie, więc na początku miałam trochę trudności w czytaniu jej, z powodu chaotycznych wypowiedzi. Na szczęście później wszystko się normuje.

            Książka bardzo mi się spodobała. Zabawne dialogi i ciekawe perypetie sprawiają, że to książka zarówno dla starszych jak i młodszych. Polecam ją!

                                                                                            Ala Olesiak
17 lutego 2014 

 "Finale" Becca Fitzpatrick

„Finale” Beccy Fitzpatrik to zapierająca dech w piersiach ostatnia część cyklu „Szeptem”.


Nora jeszcze nigdy nie była tak pewna swej miłości do Patcha. Każdą chwilę swego życia chciałaby spędzić u jego boku, bo z nikim innym nie czuje się tak bezpieczna. I choć wszystko wskazuje na to, że ta dwójka stanowi dla siebie śmiertelne zagrożenie, dziewczyna nie zamierza rezygnować z ukochanego.

Po wykluczeniu Nory z "normalnego" świata do jej domu wprowadza się Marcie Millar. Dziewczyna nie jest tym zachwycona. Powodem tego „nieszczęścia” jest konflikt Marcie z jej matką.  

 Lecz nie tylko ona uprzykrza jej życie. W miasteczku pojawia się Dante, którego Nora znielubiła już na początku znajomości za jego pyszałkowatość, chamstwo i zuchwałość. Chłopak zapewnia Norę, że chce jej pomóc i nic złego jej się nie stanie w jego towarzystwie. Lecz dziewczyna nie może mu zaufać.

Wkrótce Norze i Patchowi przyjdzie walczyć w prawdziwej wojnie pomiędzy nefilami a upadłymi aniołami. Starzy wrogowie powrócą, pojawią się nowi, a ktoś zaufany okaże się zdrajcą.  Życie Nory wywróci się do góry nogami. Czy odzyska równowagę? Czy Nora w końcu zaufa Dantemu? 

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce „Finale”. Serdecznie polecam                                                                                                                              Anna Brzykcy


30 stycznia 2014

"Jutro. Już nie ma żadnych zasad" John Marsden

Wyobraź sobie, że ginie wszystko. Od dziś masz tylko kilku przyjaciół z, którymi musisz zdobywać pokarm i wszystko, co potrzebne by przetrwać kolejny dzień. Domy są spustoszone, zwierzęta martwe, a Ty kompletnie nie wiesz co się wydarzyło.

Taki dramat przeżyła Ellie, główna bohaterka bestselleru Johna Marsdena, gtdy wróciła z wycieczki do … Piekła.

Powieść  pt. "Jutro. Nie ma już żadnych zasad jest pierwszym tomem serii „Jutro”. Ellie wraz z przyjaciółmi walczy o przetrwanie  i o to by uwolnić resztę mieszkańców miasteczka. Nastolatkowie okazują swoją odwagę, honor oraz patriotyzm. W górach rodzi się również uczucie, które umacnia i buduje coraz większe więzi.

Moim zdaniem ta powieść jest godna uwagi każdego nastolatka. Jesteś ciekawy co stało się z mieszkańcami tej okolicy oraz grupą przyjaciół? Dlaczego dotychczasowy szczęśliwy dom i miejsce na ziemi nastolatków zamieniło się w „piekło”? Tego nie da się opowiedzieć, koniecznie musisz sięgnąć po tę książkę i sam to przeżyć....
                                                                           

                                                                                                          Marilyn

22 stycznia 2014 
 "Skóra" Adrienne Marii Vrettos

„Skóra” to debiutancka książka amerykańskiej pisarki- Adrienne Marii Vrettos. Bohaterem i jednocześnie narratorem tej historii jest nastoletni  Donnie. Żyje on w rodzinie, w której kłótnie miedzy rodzicami wybuchają z byle powodu. Dorośli toczą spory nie zwracając uwagi na swoje dzieci; na bohatera i jego siostrę Karen. Podczas kolejnej kłótni rodziców, kiedy bohater wraz z siostrą siedzą na podwórzu, nie potrafiąc już słuchać krzyków, poznają nową sąsiadkę- Amandę. Karen, zaprzyjaźnia się z nią. Amanda staje się takim dobrym duchem dla zagubionego rodzeństwa. Stara się dodawać im otuchy, czuwa nad Karen, która ma problemy natury psychicznej polegające na ciągłym braku akceptacji swojego wyglądu. Rodzice tego nie zauważają, bo są ciągle skupieni na swoich relacjach, na ciągłych kłótniach i obwinianiu się nawzajem. A Karen potrafi się wściekać o zbyt kaloryczny obiad, do znudzenia powtarzać „już jadłam”, „nie jestem głodna”.Donnie natomiast chciałby stać się niewidzialny zarówno w szkole jak i w domu. Nie potrafi pomóc siostrze, nie radzi sobie z rozstaniem rodziców, do którego w końcu dochodzi.

 Po kilkukrotnych omdleniach Karen lekarze stwierdzają u niej anoreksję, lecz sama chora nie bierze sobie rad do serca i w dalszym ciągu się głodzi i spisuje ilość spożytej żywności. Mama Donniego, która jest zła na ojca dzieci, bo już nawet na weekendy nie pojawia się w domu, rozmawia z nim. Nic to jednak nie pomaga. 
Kiedy bohater myśli, że już gorzej być nie może, nie ma pojęcia, że to  dopiero początek jego cierpienia. Co takiego stało się z Karen? Dlaczego to dopiero początek cierpień Donniego? Czy rodzice wrócą do siebie? Czy rodzina Donniego, po wielkiej stracie znowu będzie szczęśliwa? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w książce.

„Skóra” nie należy do przyjemnych lektur, ale jest bardzo życiowa. Problemy widziane oczami czternastolatka i jego językiem opisane stają się bardziej przystępne dla rówieśników bohatera. Problem anoreksji, kłócących się rodziców, brak akceptacji wśród kolegów.Któż z nas nie był w takiej sytuacji. Której nastolatce ( i nie tylko) nie zależy na ładnym wyglądzie? Dlatego uważam, że ta powieść jest dla każdego.Powinni ją przeczytać również rodzice, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z uczuć jakie targają ich nastoletnie dzieci. Młodzież powinna przeczytać, by zdać sobie sprawę  jakie naprawdę jest życie, że w wcale nie jest takie kolorowe jak wszystkim się wydaje. Pokazuje, że każdy wymieniony przypadek z książki może zdarzyć się w życiu każdego nastolatka. Zatem polecam tą książkę wszystkim młodym czytelnikom i rodzicom.
                                                                              Sara Grey

17 stycznia 2014

"Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" Andrzej Maleszka


          Jestem zachwycona tą książką i myślę, że należą się ogromne gratulacje autorowi Andrzejowi Maleszce. Książka ma bardzo ciekawe wątki i osobiście to jedna z najlepszych jakie przeczytałam w swoim życiu.

 „Czerwone Krzesło” z serii „Magiczne Drzewo” to kolejna opowieść pełna wrażeń i przygód, której bohaterami  są dzieci: Filip, Tosia i Kuki. Ich rodzice mają problemy finansowe i zapraszają ciotkę Marylę, która proponuje im pracę muzyków na ekskluzywnym statku Queen Victoria. Oni jednak odmawiają i obiecują dzieciom, że nigdy ich nie zostawią.
Pewnego dnia Kuki znajduje czerwone krzesło i zabiera je ze sobą, lecz nie wie jaką ono kryje w sobie moc. Przez przypadek wypowiada siedząc na krześle zaklęcie, które powoduje, że rodzice podejmują się pracy na statku jako muzycy i wypływają na rok. Dzieci trafiają do wrednej ciotki Maryli i wtedy wszystko się zaczyna……

        Z mojego punktu widzenia książka jest bardzo ciekawie napisana i bardzo mnie wciągnęła. Powieść jest pełna wrażeń i przygód, które bardzo zaskakują, bo przecież w prawdziwym życiu niektóre zdarzenia nie mogą mieć racji bytu. Więc ogromnie polecam i zachęca do przeczytania.

Michalina Wodyńska


14 stycznia 2014


"Cisza" Becca Fitzpatrick


„Cisza” Beccy Fitzpatrick to trzecia część bestsellerowego cyklu o miłości nastolatki i upadłego anioła.


Nora budzi się w zupełnie obcym świecie, nie pamięta wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy. Jedynym powracającym wspomnieniem jest obraz czarnych, tajemniczych oczu. Nastolatka za wszelką cenę chce poznać ich właściciela . Domaga się również wyjaśnień odnośnie swojej amnezji. W najmniej oczekiwanym momencie pojawia się niejaki Hank Millar – ojciec Marcie oraz dawna miłość matki Nory. Od razu wyczuwa w nim coś podejrzanego i do końca nie może mu zaufać. Od czasu bliższego poznania mężczyzny Nora jest świadkiem coraz to dziwniejszych wydarzeń. Podczas jednego z nich napotyka tajemniczego Jeva. Ma przeczucie, że kiedyś już go poznała…Czy Nora odzyska pamięć? Kim jest Jev? Czy Nora pozna odpowiedzi na swoje pytania?   Czy Hank ma coś wspólnego z dziwnymi zdarzeniami? Aby poznać odpowiedzi na te pytania zapraszam do przeczytania tej książki.

                                                                                                                           Anna Brzykcy

1  stycznia 2014


"LISIA" EWA NOWAK


Książkę Ewy Nowak pt. ,,Lisia'' poznałam dzięki mojej przyjaciółce.

Pewnego dnia tytułowa bohaterka zauważa jak jej przyjaciółka całuje klapka. Na dodatek następnego dnia spotyka dziwną i trochę straszną staruszkę. Jakby tego nie było mało mama Lisi zapomina o jej urodzinach! Aby pocieszyć córkę rodzice kupują jej kwiatka. Dość dziwny prezent, prawda? Ale nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze jest to, że Lisia zaczyna słyszeć głosy. Na początku nie wie co się z nią dzieje, ale po pewnym czasie dowiaduje się, że słyszy mowę kwiatów. Rodzinie nie podobają się głosy, które słyszy Lisia. Jednak nie jest sama. Jej przyjaciele, którzy także spotkali tajemniczą staruszkę, też słyszą głosy, choć nie koniecznie roślin. W dodatku Lisia czuje się osamotniona, ponieważ jej mama jest pracoholiczką i rzadko zwraca na nią uwagę.

Kim tak naprawdę jest starsza pani? Czy Lisia kiedyś odzyska mamę?

Odpowiedź na te i inne pytania sami musicie znaleźć w książce.

Powieść pokazuje, że bycie dziwnym wcale nie jest takie złe, że do szczęścia wystarczy nam rodzina i przyjaciele. Ja sama przez wiele lat byłam uważana za osobę nienormalną choć nigdy nikt mi nie wyjaśnił dlaczego. Po pewnym czasie sama zaczęłam uważać, że jestem dziwna. Dopiero niedawno zrozumiałam, że tak nie jest. Żałuję, że nie przeczytałam tej książki wcześniej.

    ,,Lisia'' pomaga znaleźć swoje miejsce na świecie. Polecam ją każdemu, kto szuka swojego miejsca.

                                                                           Ala Olesiak


29 grudnia 2013

                         
                              " CRESCENDO" BECCA FITZPATRICK


Z niecierpliwością czekałam aż w naszej bibliotece szkolnej pojawi się następna część sagi „Szeptem” czyli „Crescendo” Beccy Fitzpatrick.

Książka ta zaczyna się od  rozstania Nory i Patcha. Głównym powodem tego nieszczęścia jest Marcie Millar, z którą Nora rywalizuje od lat. Dziewczyna podejrzewa Patcha o zdradę z Marcie. Tuż po zerwaniu życie Nory jest poważnie zagrożone. Szesnastolatka jest też bliska rozwiązania zagadki związanej ze śmiercią jej taty. Niespodziewanie w książce pojawiają się dwie istotne postacie w powieści: kolega Nory z dawnych lat Scott oraz najlepszy przyjaciel Patcha – Rixon. Druga część sagi podobnie jak pierwsza wywołuje u czytelnika wiele emocji i jest godna poświęcenia czasu.
                                

Czy Patch i Nora wrócą do siebie? Czy życie Nory odzyska równowagę? Kim jest Rixon i Scott? Czy Nora pozna zabójcę swojego taty?  Tego dowiecie się z książki „Crescendo”. Gorąco polecam  
                                                         Anna Brzykcy

                                                                                                                                                                                                        

27 grudnia 2013


                                  WYBRANI   C.J.DAUGHERTY


Główna bohaterka, szesnastoletnia Allie Sheridan, po ucieczce brata z domu zaczyna  sprawiać problemy wychowawcze. Pije, maluje w szkole grafitti, źle się uczy. Gdy policja po raz trzeci zabiera ją na komisariat, rodzice postanawiają przenieść ją do prywatnej szkoły – Akademii Crimmeria. Wydaje się, że jest to zwyczajna, trochę staroświecka szkoła. Allie znajduje sobie przyjaciółkę JO i od pierwszego dnia w nowej szkole zyskuje sympatię najprzystojniejszego chłopaka Sylvana. Poznaje również niesympatycznego Cartera. Którego wybierze Allie? Jaką tajemnicę skrywa Nocna Szkoła? Czy Allie jest tylko zwykłą dziewczyną z Londynu Gdzie jest jej brat? Dlaczego Nathaniel chce spalić szkołę?

Ta książka wywołuje dużo różnych emocji. Jest jedną z lepszych książek, jakie do tej pory czytałam. Gorąco polecam.

 Katie Elrondiel
27 grudnia 2013 "Szeptem" Becca Fitzpatrick


Jeśli lubicie tajemnice, nierealny świat i młodzieńczą miłość, która w końcu dopadnie każdego z nas, to książka „Szeptem” jest dla was !!! 
Jest to powieść o miłości nie z tego świata.

Szesnastoletnia Nora, bohaterka tej książki, ulega urokowi tajemniczego Patcha, który pojawia się w miasteczku Maine i zaczyna naukę w liceum wraz z nią. Ciągle kręci się koło niej, a że jest zabójczo przystojny, koleżanki umierają z zazdrości. Nora wcale nie jest szczęśliwa z tego powodu, bo  w jej życiu zaczynają się dziać dziwne, nie raz podejrzane rzeczy. 
Nora mieszka z mamą , która często wyjeżdża służbowo z domu, wówczas dziewczyna zostaje pod opieką gosposi. W wielu wypadkach jednak musi sobie radzić sama. Dzięki temu dziewczyna jest bardzo odpowiedzialna i co ważne nie lubi kłamać. Ojciec Nory parę lat wcześniej zginął w wypadku, ale czy na pewno był to wypadek ?....

W jednym z rozdziałów pojawia się sprawa o zabójstwo. Nikt nie wie kto jest mordercą, ale to nie jedyna zagadka w tej książce. Przyjaciółka Nory Vee pomaga jej rozwiązać te tajemnice. Kim jest tajemniczy chłopak? Skąd wziął się w Maine?  Czego oczekuje od Nory? Tego dowiecie się z książki „Szeptem”. Serdecznie polecamAnna Brzykcy
Książkę otrzymaliśmy od

27 grudnia 2013

                          


                                 Marissa Meyer ,,Saga Księżycowa''
 Główną bohaterką książki pt. ,,Saga Księżycowa- Cinder" jest Linh Cinder
dziewczyna - cybork . Gdy jej rodzice giną w wypadku samochodowym Cinder
adoptuje pewien profesor Garan, który ją uratował przed śmiercią.
 Dziewczyna odkrywa tajemnicę, która wywraca jej życie do góry nogami. Przygody głównej bohaterki są tak wciągające ,że upływały minuty, godziny, a ja nic tylko czytałam. Wartka akcja dodaje niesamowitych wrażeń. 
Gdy skończysz czytać tą magiczną książkę, będziesz miała apetyt na więcej. Na szczęście Marissa Meyer to przewidziała i powstała druga część 
pt. ,, Scarlet'', a na trzecią z niecierpliwością już czekam. 
                                                                             Bardzo Polecam    
Marcelina Kaczmarek
Książka pochodzi z prywatnych zbiorów Marceliny


16 grudnia 2013  "Nie budź mnie jeszcze" Grzegorza Gortata

Ostatnio odwiedziłam szkolną bibliotekę w poszukiwaniu jakiejś ciekawej powieści. Pani powiedziała mi, że doszły nowe książki i dała mi jedną z nich. Nosi ona tytuł „Nie budź mnie jeszcze” i została napisana przez Grzegorza Gortata. Jest to druga pozycja serii pt. „Lepiej w to uwierz!”. Każda z nich opowiada o innym bohaterze. Część  „Nie budź mnie jeszcze” została wydana w 2013 roku przez wydawnictwo EZOP.

          Książka opisuje nam historię 10-letniego Artura, którego ojciec leży w szpitalu w śpiączce po wypadku samochodowym. Chłopca co noc nawiedza dziwny sen, w którym tajemniczy cień chce odłączyć tatę od aparatury. Sytuacja przestaje się powtarzać w czasie pobytu Artura u dziadków, gdzie spędza kilka wakacyjnych  dni. W małym składziku odnajduje średniowieczną księgę, z której wychodzi duch rycerza Lupusa, który odegra znaczącą rolę w życiu chłopca. Artur poznaje również przykrą historię, którą przeżył jego ojciec w dzieciństwie.

         Czy uda mu się poznać tajemniczy cień? Czy ojciec Artura  wybudzi się ze śpiączki? Co wydarzyło się w przeszłości? Przekonaj się!

          Książka zaciekawia od pierwszej strony i cały czas coś się w niej dzieje. Ta historia jest wręcz przepełniona tajemnicami i do ostatniej strony trzyma w napięciu. Oczywiście również tutaj pojawia się wątek miłosny. Moim zdaniem jest to świetna i emocjonująca książka, w której zarówno dziewczyny, jak i chłopcy znajdą coś dla siebie.  

                                                                                       
                                                                    Marysia Szafrańska

Książkę od trzymaliśmy od : 16 grudnia 2013
 ,Fundacja dobrego diabła'' Agnieszki Wiszniewskiej – Matyszkiel

Książkę Agnieszki Wiszniewskiej – Matyszkiel pt. ,,Fundacja dobrego diabła'' poznałam dzięki mojej przyjaciółce.

Głównymi bohaterami są dzieci: Szymek, Maciek, Basia i Zuzia, a także gadający kot Behemot. Pewnego dnia przechodzą przez ukryte przejście          i trafiają do zamku, w którym mieści się fundacja i jednocześnie redakcja, poszukująca pracowników. Bohaterowie postanawiają tam pracować i poznają wiele magicznych stworzeń, takich jak bazyliszek, czarownica czy dobry diabeł.

Przyjaciele odbywają wiele podróży po świecie. Wędrują wzdłuż Amazonki       i wspinają się na Mount Everest. Za każdym razem trafiają na niekoniecznie miłe przygody.

Jednak kuzyn Baltazara, tytułowego bohatera, Lucyper III, wiedźma Danubel    i czarownik Kurdyban próbują zniszczyć fundację. W pewnym momencie dochodzi do porwań i walk.

Jak się potoczy historia? Czy można  uciec z piekła po podpisaniu cyrografu?

Nic więcej nie powiem.

Książka porusza wiele bardzo ważnych tematów np. niszczenie raf koralowych czy weteranów w Afryce. Zwraca naszą uwagę na nasze otoczenie i sprawia, że chcemy coś zmienić. Jednocześnie zawiera wielką dawkę humoru                i przygody. Książkę na pewno inaczej zinterpretuje młodzież niż dzieci.

Powieść zrobiła na mnie wielkie wrażenie i skłoniła do przemyśleń.
Polecam ją!

                                                                   Ala Olesiak          Książkę otrzymaliśmy od2 grudnia 2013
„Wtorek godz. 15.00” Małgorzaty Szyszko-Kondej.

Książka ta zbiór dziewięciu opowiadań – filmików nakręconych komórką przez młodzież uczestnicząca w konkursie.

 Historie, które opowiadają mogą przydarzyć się każdemu. Są takie codzienne, pospolite, ale ważne dla każdego z bohaterów. Jak potoczy się sprawa Kasi, która jest anorektyczką? Czy Michał znajdzie dom dla bezdomnego psa? Jak zareagowali uczestnicy białego marszu po samobójstwie koleżanki? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej książce.

„Wtorek godz. 15.oo” jest to licząca niecałe 120 stron książeczką, którą czyta się lekko i szybko. Zarówno gimnazjaliści jak i młodsi uczniowie znajdą w niej coś dla siebie. Dlatego  polecam  serdecznie.

Sara Grey


Książki otrzymaliśmy od


2 grudnia 2013


 „ Magiczne drzewo. Tajemnica mostu” Andrzej Maleszka

Ostatnio przeczytałam fantastyczną książkę  pt. „ Magiczne drzewo. Tajemnica mostu” Andrzeja Maleszki.  Głównymi bohaterami jest grupa dzieci: Kuki, Melania, Filip i Wiki .Mają oni krzesło czerwonego koloru zbudowane z magicznego dębu. Spełnia ono wszystkie życzenia,oprócz  dotyczących miłości.Historia zaczyna się,gdy nieprzemyślane życzenie dzieci uniosło ich kamienicę ponad chmury, a w lecącym budynku znajdowała się jeszcze jedna osoba Melania, dziewczynka niezbyt lubiana przez pozostałe dzieci.
Kuki, Wiki i Melania muszą odnaleźć  Most  Zapomnienia , ponieważ chcą ocalić Filipa, któremu magia kazała zakochać się w tajemniczej Żu. Stało się to przez złośliwe życzenie Melanii , która sama była zakochana w Filipie . Czy uda im się uratować Filipa ? Dzieci spotyka wówczas wiele przygód , muszą się zmagać z problemami , dzięki temu uczą się współpracy .
Jak dalej potoczyła się ta przygoda dowiecie się gdy przeczytacie książkę, nie będę Wam zdradzała jej treści.
 Serdecznie wszystkim polecam tę książkę, dostarczy rozrywki ,rozwinie waszą wyobraźnię i mam nadzieję, że wciągnie Was tak jak mnie.


                                                                                  Katarzyna Kobusińska
                                                                                            Klasa VI a
 Książkę otrzymaliśmy od
20 listopada 2013Pani z naszej biblioteki poleciła mi książkę "EWELINA I CZARNY PTAK" Grzegorza Gortata.

Czytając książkę, poznajemy 9-letnią osieroconą Ewelinę, która jest mocno zagubiona w świecie dorosłych, pazernych ludzi. Wszyscy oni czyhają na majątek pozostawiony dziewczynce przez zmarłych rodziców. Bohaterka przeżywa wiele przygód, które nie zawsze mają szczęśliwe zakończenie. Zawsze jednak czuwa nad nią tytułowy „Czarny Ptak”. Kim jest ? I skąd się wziął nad domem Eweliny? Skąd przybył do miasteczka tajemniczy pan Rukkman?

Tego dowiecie się z książki podarowanej naszemu Klubowi Recenzenta przez Wydawnictwo Ezop

 W powieści podobał mi się mroczny i niepokojący klimat oraz magiczne zwroty akcji. Szybko się ją czyta ze względu  na ciekawą fabułę, która wciąga czytelnika bez reszty.

 Uważam, że książka jest godna polecenia i może zadowolić nie tylko młodego czytelnika. Aby poznać przygody Eweliny i jej małego , tajemniczego towarzysza zapraszam do przeczytania książki.

                                                                                                                                          Anna Brzykcy

Książkę otrzymaliśmy od  
19 listopada 2013


Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę, którą poleciła mi mama. Nosi ona tytuł „Zakładnik szaleńca". Napisana została przez Aleksandra Minkowskiego. Ma 190 stron.  Została wydana przez wydawnictwo  „Nasza Księgarnia” w Warszawie w 1990 roku w ramach serii „Klubu Siedmiu Przygód”.
Książka opowiada o nieprzeciętnie zdolnym chłopcu o imieniu Filip. Jego tata jest  bardzo sławnym naukowcem. Pewnego dnia chłopak zostaje porwany przez Doriana i Laurę van Vidal. Uprowadzili go dla swojego ojca Dymitra -  dawnego kolegi ojca Filipa. Chłopiec został zabrany na wyspę, gdzie mieszkają porywacze. Filip jest zdziwiony, ponieważ nie zamieszkał w celi, tylko w luksusowym apartamencie. Pewnego dnia poznaje siostrę bliźniaczkę Laury - Berenikę. Dziewczynki bardzo się od siebie różnią. Ponadto Berenika nie może chodzić. Chłopak od razu zapałał do niej uczuciem. Z tego powodu Filip planuje ucieczkę z dziewczyną. Do tego van Vidal grozi ojcu chłopca, że jego syn zginie. Czy uda się chłopcu uciec z wyspy? Czy miłość Filipa i Bereniki przetrwa? Jeśli chcecie poznać odpowiedź, przeczytajcie!  
                Moim zdaniem książka jest bardzo interesująca. Przygody Filipa są niezwykle emocjonujące. Oczywiście, jak w prawie każdej książce pojawia się wątek miłosny, a zarazem jest to przykład literatury przygodowej, dlatego zarówno dziewczęta i chłopcy mogą w niej znaleźć coś dla siebie. Na początku może wydać się nudna, ale odradzałabym zaprzestawania czytania tej książki z tak błahego powodu, bo nie warto. Przygody Filipa są naprawdę ciekawe! Naprawdę gorąco polecam tę książkę i inne z „Klubu siedmiu przygód”.
                                                         Marysia Szafrańska 
 KSIĄŻKA POCHODZI Z PRYWATNYCH ZBIORÓW RECENZENTKI

13 komentarzy:

 1. świetny pomysł. Bardzo ciekawe recenzje !

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytając te recenzje mam ochote przeczytac książki które są ich właścićelami. Bardzo fajnie że powstał taki klub. :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajny klub a jeszcze lepsze te recenzje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja "Crescendo" jest bardzo wciągająca. Chętnie ją przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę że to było bardzo pomysłowe założyć taki klub. Recenzje są bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszymy, ze sie podoba i zapraszamy do odwiedzin

   Usuń
 6. cóż można napisać? powiem krótko, ciekawy pomysł ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wide że jak na razie recenzji nie brakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. kilka książek z wyżej zrecenzowanych przeczytałem i bardzo mi się podobają ich recenzję. Zgadzają się z treścią.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo tu u Was fajnie. My też blogujemy i recenzujemy! Zapraszamy do nas :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że nas odwiedziłeś. Zostaw, proszę ślad po sobie. Napisz parę słów komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...